Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Sudety nr 98

Sudeckie ABC » Pasma

Masyw Ślęży

   • Będkowice - skansen archeologiczny
   • Gogołów - dwór
   • Łąka Sulistrowicka - rezerwat florystyczny
   • Sobótka Górka - zamek
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2008-05-24, godz. 20:26, Odwiedzin: 11002
Komentarze
Romuald Kosina 2011-01-28 18:54
Sobótka Zachodnia... granitowy słup z medalionem Chrystusa. Pod nogami liście buków, klonów, dębów. To już 6 listopada 2010 roku. Szlak archeologiczny, po zachodniej stronie wyrobiska w lesie. Średniowieczne kamieniołomy granitu. Wędrówka po północno-zachodnim stoku Ślęży. Buczyna z głębokimi jarami, z mikropotoczkami. Znajduję potok z Hildebrandtia rivularis. Na pewno??? Szukam i nic. Nie ma tego krasnorostu!!! Budowano nową drogę, stanowisko zasypane szutrem granitu. Koniecznie wiosną muszę ponownie to sprawdzić. Człowiek przecież żyje nadzieją, że znajdzie, że będzie lepiej. Idę do potoku, w którym kiedyś znalazłem obtoczony agat. Agat tutaj???!!! Depozyt polodowcowy. Akurat ten stok miał najwięcej szczęścia do takich osadów. Obok kwitnie jeszcze Ranunculus flammula. Jeszcze przepięknie żółcą się kilkunastocentrymetrowe brzozy :-)
Odłamana głowa Jana Nepomucena w nadrzewnej kapliczce... Kładę plecak i kijki trekkingowe na granitowej płycie w kamieniołomie Bluechera, pod Wieżycą. Pada. Czarny szlak do Drogi Dzikiej Świni... mijam Źródło Joanny...ku Strzegomianom... czy znajdę to czego szukam???... ulewa, kurtka z membraną nasiąka. Czyż można iść szybciej? Asfalt do Sobótki wcale nie jest wygodniejszy...Ślęża niewidoczna, cała w chmurach i deszczu. W autobusie przenika mnie zimno. Dawno nie zmokłem tak..... :-)
Romuald Kosina 2011-02-03 19:27
Zdarzają się dyskusje o tym, jak chronić jakiś obiekt przyrodniczy. Dotyczy to również Masywu Ślęży. Nie od dziś jestem zdania, że wartości przyrodnicze masywu są niezwykłe. Na tę niezwykłość składają się nie tylko obiekty, zjawiska i procesy w samym masywie, ale również w jego najbliższej okolicy. Można się zastanowić nad tym, czy nie należałoby włączyć w obszar Parku Krajobrazowego izolowanych obiektów tak, jak postąpiono z Jańską Górą. Takimi niewątpliwie są: Kunowska Góra ze swoją "opowieścią" o ofiolicie Ślęży oraz stary kamieniołom nefrytu położony ku Jordanowowi. Gdyby rozszerzyć rozważania na Eko-Muzeum Ślęży, to i "Wzgórze Turkusowe" w pobliżu Puskowa Wilczkowskiego, i stara kopalnia magnezytu w Wirach, i wyeksploatowane kamieniołomy granitu w okolicach Sobótki powinny się w takim muzeum znaleźć. Szczególnej ochronie powinien podlegać każdy zbiornik wodny, nawet mikro, jak np. na Kunowskiej Górze, w starym kamieniołomie serpentynitu w Przemiłowie, w dawnych kamieniołomach granitu oraz wszystkie cieki wodne, również ten przepływający przez "Białe Krowy", który obecnie wraz z tym oryginalnym kamieniołomem jest wysypiskiem śmieci. Nie jest tu miejsce na szczegółowe rozważania o potrzebie chronienia masywu i jego okolic, ale niech nie będzie konieczności przytaczania Wrocławianom zdania z "Wesela" Wyspiańskiego, bo Ślęża na takie traktowanie nie zasługuje!!!
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0800919533