Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Sudety nr 88

Sudeckie ABC » Muzea, skanseny

Wojsławice - Ogród dendrologiczny

     Wieś Wojsławice znana jest wszystkim miłośnikom przyrody z powodu znajdującego się tutaj arboretum dendrologicznego. Największy najazd turystów przeżywa każdego roku w maju i czerwcu, gdy kwitną różaneczniki. Jest ich tutaj zadziwiająco wiele, w niewiarygodnej liczbie kolorów – są białe, czerwone, różowe, pomarańczowe, fioletowe i wiele, wiele innych. Hodowane i krzyżowane ze sobą przez dziesiątki lat, stworzyły niepowtarzalne okazy zachwycające swą barwą i ilością kwiatów. W pozostałych miesiącach w arboretum nie spotka się już tłumów, ale i ogród jest mniej spektakularny w swoim wyglądzie – wtedy dopiero można docenić jego dendrologiczny charakter.

     Powstanie w tym miejscu parku związane jest z osobą Fritza von Oheimb, który w 1881 roku kupił majątek Wojsławice. Nowy właściciel był wielkim miłośnikiem roślin i szybko rozpoczął na miejscu starego i zaniedbanego parku dworskiego, tworzyć nowe założenie, w którym chciał umieścić drzewa i krzewy z całego świata. Miejsce było wyśmienite – doskonałe gleby lessowe i osłonięty Wzgórzami Dębowymi teren dobrze chronił przed suchymi i mroźnymi wiatrami, a płynące tutaj strumienie dostarczały wystarczającą ilość wilgoci dla rozwoju roślin.

     Początkowo von Oheimb, który z wykształcenia był rolnikiem, kolekcjonował drzewa iglaste. Wiele pracy włożył w odpowiednie rozplanowanie parku, wytyczenie ścieżek, komponowanie poszczególnych zbiorowisk, by wyglądały najefektowniej. Ślady jego pracy możemy oglądać do dzisiaj. Później zaczął sprowadzać także różaneczniki i azalie i z czasem stał się jednym z największych znawców tych roślin. Po jego śmierci w 1928 roku, parkiem zajął się jego syn Arno, który okazał się równie wielkim pasjonatem jak ojciec. Kontynuował gromadzenie kolejnych okazów i ich liczba w pewnym momencie osiągnęła liczbę 400, w tym wiele gatunków niezwykle na naszych ziemiach rzadkich lub wcale nie występujących.

     Po II wojnie światowej park zaczął niszczeć. Częste zmiany właściciela (w tym między innymi Państwowy Ośrodek Hodowli Zwierząt Zarodowych w Przerzeczynie Zdroju) nie służyły roślinom. Rozebrany też został secesyjny pałac, będący siedzibą rodziny von Oheimb. W końcu jednak w latach pięćdziesiątych park oczyszczono i zaczęto o niego dbać, a pracownicy arboretów w Kórniku i Rogowie rozpoczęli uzupełnianie drzewostanu. Od roku 1988 Arboretum w Wojsławicach jest filią wrocławskiego Ogrodu Botanicznego. Cały czas trwają prace w ogrodzie – w tej chwili rośnie tutaj ponad 200 odmian różaneczników i blisko 600 gatunków i odmian innych krzewów i drzew.

     Arboretum wojsławickie warto odwiedzić nie tylko ze względu na kwitnące różaneczniki. Rośnie tutaj wiele drzew, których gdzie indziej w Polsce trudno uświadczyć, na przykład cedr libański, sośnica japońska, czy mamutowiec olbrzymi. Pięknie jest tutaj także jesienią, a różnokolorowe szyszki (niebieskie, fioletowe, brązowe) poszczególnych gatunków drzew spadające na ziemię są równie wielką atrakcją nie tylko dla dzieci.
 


Arboretum w Wojsławicach, tel. 0-74 837 64 69; ogród jest otwarty od maja do września codziennie w godz. 9.00-18.00, w maju i czerwcu w soboty i niedziele od 8.00-20.00. Bilety: normalne 5 PLN, ulgowe 3 PLN
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2008-05-24, godz. 20:23, Odwiedzin: 12342
Komentarze
Ryszard Grabowski 2009-05-16 14:08
Znam ten piękny ogród ,zwiedzałem go kilka razy w latach siedemdziesiątych.Do tej pory jestem pod wrażeniem.Chciałbym kiedyś zwiedzić ten piękny ogród,może w tym roku?
jolanta ciesielska historyk sz 2009-10-28 00:35
W Wojsławicach byłam kilkukrotnie.I w róznych porach roku. Ale tak pięknie i malarsko ,urzekająco i tajemniczo nie czułam się w żadnym innym parku botanicznym,a znam ich wiele.Odwiedzającym polecam również przebogatą roślinnośc okrywową,która i dla mojego raptem hektarowego ogrodu była wielką wskazówką.
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0839889050