http://www.ksiegarnia.naszesudety.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Zamek Książ

Sudeckie ABC » Pasma » Masyw Śnieżnika

Hala pod Śnieżnikiem

     Hala pod Śnieżnikiem to rozległa łąka na zachodnim zboczu Śnieżnika, położona na wysokości 1075-1250 m. W połowie XVIII wieku hrabia Michał Althann z Międzylesia, właściciel tych terenów, kazał tu zbudować swoją myśliwską rezydencję. Kolejny właściciel, hrabia von Magnis, znany ze swego zamiłowania do rolnictwa, wykorzystywał bujne łąki śnieżnickie do wypasu bydła. Wybudował na hali duże gospodarstwo, w którym trzymał także owce. Gospodarzył tu Szwajcar Michael Aegerter, a produkowane przez niego sery znane były w szerokiej okolicy i przyciągały licznych wędrowców. Gospodarstwo było też namiastką pierwszego schroniska, bowiem jeden z pokoi przeznaczony był dla gości.

 

     Za rządów na tym terenie Marianny Orańskiej, w 1871 roku budynek od swego wyglądu nazywany Szwajcarką, został wyburzony. Na jego miejscu postawiono nowy, architekturą także nawiązujący do budynków tyrolskich. Budynek budowany z myślą o coraz liczniejszych turystach miał 11 pokoi, a jego dzierżawcami byli mieszkańcy pobliskiego Kletna. Formalnie stanowił własność królewskiej rodziny Hohenzollernów aż do czasów II wojny światowej. Cieszył się dużą popularnością, podobnie jak wierzchołek Śnieżnika, z którego rozpościerały się piękne panoramy. Często goście nocowali w schronisku, by nazajutrz, bladym świtem udać się na szczyt dla podziwiania wschodów słońca.

 

     Obecne schronisko to efekt kilku późniejszych przebudów. Jeszcze kilka lat temu nie było w nim prądu, co zdaniem wielu stwarzało niepowtarzalny nastrój. Nastrój tworzą jednak ludzie, a od ponad 20 lat jest ono prowadzone przez rodzinę Fastnachtów, najpierw ojca, teraz syna. W czerwcu 2001 roku otrzymało zresztą imię tego pierwszego – Zbigniewa Fastnachta. Dzisiaj turyści mogą już korzystać z elektrycznego oświetlenia i nowych łazienek, zawsze są też mile widziani w schronisku.

 

     Schronisko PTTK im. Zbigniewa Fastnachta „Na Hali pod Śnieżnikiem”, ul. Śnieżna 31, 57-514 Międzygórze, tel. 0-74 813 51 30. Ceny noclegów 15-25 zł.

drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2008-05-24, godz. 19:47, Odwiedzin: 4898
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0788609982