http://www.alpenski.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Opavsko (mapa rowerowa)

Sudeckie ABC » Pasma » Masyw Śnieżnika

Międzygórze - Sanktuarium Maria Śnieżna na Iglicznej

     Historia sanktuarium na górze Igliczna sięga XVIII wieku. W 1750 roku wójt Wilkanowa Krzysztof Veit wybrał się na pielgrzymkę do Mariazell w austriackiej Styrii, skąd przywiózł drewnianą figurkę. Po aneksji Ziemi Kłodzkiej przez Prusy w 1741 roku, jej mieszkańcy mieli utrudniony dostęp do austriackich sanktuariów, do których przez dziesięciolecia pielgrzymowali. Tym bardziej więc przywieziona z Mariazell kopia tamtejszej cudownej figury Matki Boskiej była dla nich niezwykle cenna.

 

     Figurkę umieszczono na potężnym buku pod szczytem Iglicznej, budując dla niej prowizoryczne zadaszenie. Mieszkańcy zaczęli licznie przychodzić w to miejsce i modlić się. Kilkanaście lat później piorun powalił drzewo, ale figurze nic się nie stało, co uznano za cud, który spotęgował popularność tego miejsca. Postawiono również godną cudownego miejsca kaplicę, w późniejszych latach kilkakrotnie rozbudowywaną. W kronikach znajdują się liczne przykłady uzdrowień dokonanych za sprawą modlitw na Iglicznej. Np. w 1777 roku wzrok odzyskał tutaj chłopiec, który kilka dni wcześniej wpadł do dołu z wapnem. W czasie kolejnych kilku lat zanotowano 12 następnych uzdrowień potwierdzonych przez specjalną komisję.

 

     Zwiększająca się z roku na rok liczba pielgrzymów wymusiła postawienie w 1782 roku kościoła, stojącego do dnia dzisiejszego. Barokowa bryła świątyni kryje w swym wnętrzu krużganki okalające nawę, w których zobaczyć można ekspozycję przedstawiającą historię kultu Marii Śnieżnej, nie tylko na Iglicznej, ale i na świecie. Na ścianach wiszą wota dziękczynne, ofiarowane przez uleczonych ludzi, a na końcu zobaczyć można ruchomą szopkę, dzieło księży Chrystusowców z lat 60-tych XX wieku. W ołtarzu głównym we wnętrzu kościoła znajduje się niepozorna figurka Marii Śnieżnej, mierząca zaledwie 30 cm. Warto też zwrócić uwagę na ciekawe witraże, przedstawiające różnych świętych.

 

     W krużganku wisi także tablica upamiętniająca dwukrotny pobyt Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II, który odwiedził sanktuarium w 1961 i 1968 roku. Podczas swej wizyty we Wrocławiu w 1983 roku, w czasie mszy na Partynicach, dokonał koronacji cudownej figurki Marii Śnieżnej.

 

     Na Igliczną prowadzi kilka szlaków turystycznych, w tym Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza. Sprzed schroniska stojącego obok kościoła można nim zejść do Międzygórza (odwiedzając po drodze Wodospad Wilczki), a w przeciwną stronę przez Wilkanów do Długopola Zdroju. Z kolei zielonym szlakiem można również zejść do Międzygórza (przez tamę na Wilczce) oraz w drugą stronę na Czarną Górę. Jest jeszcze szlak żółty, który zaprowadzi nas do Bystrzycy Kłodzkiej lub do Międzygórza przez Ogród Bajek.

 

     Krużganki kościoła można zwiedzać za opłatą.

drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2008-05-24, godz. 19:44, Odwiedzin: 6507
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0762062073