http://www.alpenski.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Góry Sowie (przewodnik)

Sudeckie ABC » Pasma » Masyw Śnieżnika

Międzylesie - zamek

     W XIV wieku właścicielami Międzylesia i okolicznych ziem była rodzina von Glubosów (Glaubitzów). Dobrze gospodarzyli na swoich terenach i ich posiadłości powiększały się dość szybko. W 1358 roku bracia podzielili między siebie majątek ojca i powstały wówczas dwa małe państewka z centrami w Międzylesiu i na zamku Szczerba. W Międzylesiu został wówczas zbudowany zamek, zwany Czarną Wieżą. Było to jedyne ufortyfikowane tutaj miejsce, bowiem miasto nie posiadało murów obronnych. W czasie wojen husyckich zamek został zdobyty i częściowo zniszczony, szybko go jednak odbudowano.

 

     W 1580 roku na miejscu Czarnej Wieży zbudowano okazały renesansowy zamek, który w kolejnych wiekach był kilkakrotnie rozbudowywany, zwłaszcza przez hrabiego Michaela Ferdynanda Althanna oraz jego potomków, którzy stworzyli z międzyleskiego zamku okazałą rezydencję typu pałacowego. Po II wojnie światowej zamek został przeznaczony na ośrodek wczasowy, ale nie remontowany powoli niszczał, co dzieje się do dnia dzisiejszego. Obecnie jego właścicielem jest Polska Żegluga Morska, która jednak chce go sprzedać. Najprawdopodobniej zamek kupi Międzyleski Instytut Europejskiego dziedzictwa Kulturowego, zajmujący się renowacją zabytków na pograniczu polsko-czeskim.

 

     Zamek składa się z trzech zasadniczych części: XIV-wiecznej wieży zwanej Czarną, stanowiącej jedyny relikt gotyckiej budowli obronnej, renesansowego pałacu na planie czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem i z barokowego, dwuskrzydłowego pałacu. Tę ostatnią budowlę wznosił dla hr. von Althanna włoski budowniczy Jacobo Carove w latach 1684-85.

 

     Z zamkiem połączony jest krytą galeryjką kościół parafialny Bożego Ciała. Obecna świątynia jest przynajmniej czwartą stojącą na tym miejscu. Bogate, barokowe wyposażenie zachwyca swoją różnorodnością, a elementem najbardziej przykuwającym uwagę jest oryginalna ambona z ok. 1750 r. w kształcie łodzi, symbolizująca "Okręt Kościoła". Na jej kadłubie umieszczono 3 płaskorzeźby związane z głoszeniem Słowa Bożego i wodą - św. Krzysztofa przekraczającego rzekę z Chrystusem na ramieniu, św. Augustyna rozważającego naukę o Trójcy Św. na brzegu morza i wyrzucenie Jonasza za burtę statku.

drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2008-05-24, godz. 19:43, Odwiedzin: 4363
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0702149868