http://www.alpenski.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Liberec na starych pocztówkach

Sudeckie ABC » Pasma » Masyw Śnieżnika

Puszcza Jaworowa

     Stoki Rudawca (1105 m) i Iwinki (1076 m) oraz górna część doliny Białej Lądeckiej porośnięte są ciekawymi lasami, nazywanymi Puszczą Jaworową. Złożona budowa geologiczna, mająca wpływ na rodzaj występującego podłoża, oraz liczne potoki źródliskowe powodują, że możemy tutaj zobaczyć kilka ciekawych ekosystemów, w nieznacznym tylko stopniu przekształconych przez człowieka. W dolnej części występuje mieszany las dolnoreglowy, w środkowej bór mieszany, a wyżej górnoreglowy bór świerkowy. Dodatkowo w głęboko położonych dolinkach spotkać można płaty lasu bukowo-jaworowego.

     W 1838 roku kupiła tutejsze lasy królewna Marianna Orańska. Gospodarna właścicielka przystąpiła do ich eksploatacji i nakazała wybudowanie szeregu dróg gospodarczych, istniejących i wykorzystywanych do dnia dzisiejszego. Umożliwiały one nie tylko zwózkę drewna, ale także dojazd do pastwisk, które powstawały w miejscach wykarczowanego lasu. Marianna Orańska lubiła przyjeżdżać do Puszczy Jaworowej i zachwycona niektórymi jej fragmentami, pozostawiła je w nienaruszonym stanie, dzięki czemu obecnie możemy oglądać jej najcenniejsze fragmenty.
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2008-05-24, godz. 19:38, Odwiedzin: 4648
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0883820057