http://www.ksiegarnia.naszesudety.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Wycieczki » Rowerowe » Wycieczki rowerowe w innych rejonach

Przez lasy i puszcze

Chojnów – Jerzmanowice – Witków – Czernikowice – Rokitki – Patoka – Nowa Kuźnia – Pasternik – Rozdroże pod Górą Bucznik – Cztery Granice – Wilkocin - Przemków

 

     Przed wyjazdem na trasę wycieczki, w Chojnowie, położonym malowniczo na skraju Borów Dolnośląskich, warto zobaczyć pozostałości dawnych murów miejskich, kościół śś. Piotra i Pawła, rynek oraz zamek, w którytm znajduje się obecnie Muzeum Regionalne ze zrekonstruowanymi warsztatami: szewskim i kowalskim oraz bezcennymi sgraffitami ściągniętymi ze zrujnowanego dworu Schellendorfów w Zagrodnie. Oprócz tego znajduje się tutaj także ciekawy zbiór broni białej, palnej i myśliwskiej.

 

     Z Chojnowa wyjeżdżamy lokalną drogą prowadzącą równolegle do ruchliwej drogi krajowej nr 94,  na północ od niej. Przekraczamy torowisko i dalej drogą do wsi Jerzmanowice przez którą przejeżdżamy na jej zachodni kraniec. Tutaj na niewysokim wzniesieniu stoi wzniesiony w XVIII wieku wiatrak typu holenderskiego. Wyremontowany zabytek służy dzisiaj jako stylowa restauracja z dobrą kuchnią – warto tu zajrzeć przynajmniej choć na chwilę.

 

     Z Jerzmanowic jedziemy dalej do Witkowa, gdzie na początku wsi przy potężnej topoli skręcamy w polną drogę w prawo i nią wjeżdżamy na niewielkie wzniesienie, gdzie znajduje się skrzyżowanie dróg. Tutaj skręcamy w lewo i po ok. 2 km docieramy do wsi Biskupin. We wsi po dojechaniu do jej centrum (przystanek PKS) wybieramy drogę prowadzącą na północ i mijając z lewej kościół Matki Boskiej Bolesnej dojeżdżamy do lasu. Kontynuujemy jazdę w tym samym kierunku i wkrótce na skrzyżowaniu spotykamy żółte znaki pieszego szlaku turystycznego. Razem z nimi docieramy w okolice stawów i dalej do wsi Patoka. We wsi przyłącza się do nas także szlak zielony, który zaprowadzi nas niezbyt wygodną drogą do następnej wsi – Nowej Kuźni.

 

     Po dotarciu do szosy jedziemy w prawo przez wieś i dalej tą samą drogą w kierunku lasu. Po dotarciu do rozdroża wybieramy drogę w lewo, w kierunku Pasternika, ale do wsi nie dojeżdżamy, obierając jeszcze przed pierwszymi zabudowaniami drogę prowadzącą w prawo do skraju lasu. Dalszy odcinek to długa (ok. 9 km) jazda cały czas w kierunku północnym przez piękny las do wsi Wilkocin. W początkowym odcinku droga ta stanowi granicę między powiatami polkowickim i bolesławieckim.

 

     Z Wilkocina jedziemy do Przemkowa i możemy to zrobić na dwa sposoby. Mając już dość lesnych duktów i nieutwardzonych dróg możemy we wsi pojechać w prawo do drogi nr 328 i nią w lewo do Przemkowa lub dalej z Wilkocina kontynuować wycieczkę szlakiem żółty, który również prowadzi do Przemkowa. W okolicach miasta znajduje się jeden z najciekawszych kompleksów stawów na Dolnym Śląsku i w miarę wolnego czasu warto do nich podjechać, by poobserwować liczne gatunki ptaków tutaj występujących. Stawy znajdują się na północ od miasta.

drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2008-05-24, godz. 19:27, Odwiedzin: 3670
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.8851079941