http://www.ksiegarnia.naszesudety.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Wycieczki » Rowerowe » Wycieczki rowerowe na Przedgórzu Sudeckim

Wokół Ślęży

Sobótka – Sobótka-Górka – Chwałków – Biała – Sady – Mysłaków – Wiry – Tąpadła – Przełęcz Tąpadła – Sulistrowiczki – Sulistrowice – Będkowice – Strzegomiany – Przełęcz Pod Wieżycą (schronisko PTTK)

 

     Masyw Ślęży należy do najpopularniejszych miejsc na Przedgórzu Sudeckim. Ilość poprowadzonych tutaj szlaków pieszych i rowerowych predysponuje ten region do grona najlepiej przygotowanych na przyjęcie turystów. Chcielibyśmy zaproponować wycieczkę rowerową wokół Ślęży, dając tym samym możliwość zobaczenia góry z całkiem różnych stron.

 

     Wycieczkę rozpoczynamy na rynku w Sobótce, będącej swoistym centrum turystycznym tego regionu. Jedziemy stąd do XIV-wiecznego kościoła św. Anny z ciekawym wyposażeniem (znajdują się tutaj figury aż sześciu świętych Janów) i rzeźbami romańskimi przed wejściem. Sprzed świątyni jedziemy ul. Świdnicką do Sobótki Zachodniej, gdzie skręcamy w lewo w ul. Zamkową. Doprowadzi nas ona do zadbanego zamku z pięknym wyposażeniem wnętrz i dwoma romańskimi lwami strzegącymi jednego z wejść do budowli.

 

     Sprzed zamku wracamy do skrzyżowania na ul. Świdnickiej i skręcamy w lewo w ul. Jana Pawła II. Po prawej stronie znajdują się stare kamieniołomy, częściowo zalane wodą i tworzące malowniczy zakątek, co potwierdza nazwa jednego z jeziorek: Jezioro Szmaragdowe, które swą nazwę wzięło od zabarwienia wody. Na wysokości kamieniołomów, na skrzyzowaniu, obieramy drogę w lewo i jedziemy do wsi Biała. Wychodzący z niej w kierunku Ślęży szlak zielony, tuż za wsią prowadzi przepyszną aleją czereśniową, ale to sezonowa atrakcja dostępna późną wiosną.

 

     W Białej, za ruinami pałacu, skręcamy w lewo i podjeżdżamy na skraj lasu, gdzie skręcamy w prawo, by po chwili być już w miejscowości Sady. Stąd jedziemy do Mysłakowa, by obejrzeć kościół św. Katarzyny Dziewicy Męczennicy, a także tzry tzw. krzyże pokutne, wkomponowane w mur otaczający kościół. Dalsza część to przejazd do Wir (ruina barokowego pałacu oraz późnogotycki kościół św. Michała Archanioła). We wsi skręcamy w lewo, do wsi Tąpadła, a zaraz za nią rozpoczynamy wspinaczkę na przełęcz o tej samej nazwie, popularny punkt startu wycieczek na Ślężę.

 

     Po wysiłku, jaki trzeba było włożyć w pokonanie podjazdu na przełęcz, prawdziwą radością będzie zjazd z niej w kierunku Sulistrowiczek i dalej do zalewu w Sulistrowicach. Tutaj można skorzystać z kąpieli w upalne dni oraz odpocząć na plaży przed dalszą jazdą. Wracamy do drogi i kontynuujemy naszą jazdę do Będkowic, gdzie już za wsią, znajduje się rezerwat archeologiczny ze zrekonstruowanymi chatami i cmentarzyskiem kurhanowym. Stąd przez Strzegomiany docieramy do pierwszych zabudowań Sobótki. Wjeżdżamy do miejscowości ul. Św. Jakuba, z której zjeżdżamy w lewo w ul. Armii Krajowej i wspinamy się asfaltową drogą do schroniska PTTK „Pod Wieżycą”. Tutaj kończymy naszą wycieczkę.

drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2008-05-24, godz. 19:17, Odwiedzin: 4340
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0979549885