http://www.alpenski.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Wycieczki » Piesze » Przedgórze Sudeckie

Szlakiem Przewodników

Kamieniec Ząbkowicki – Starczów – Pilchówek – Niedźwiednik – Modrzew (385 m) – Stolec – Skałki Stoleckie – Bobolice – Kałuża – Rakowice – Szklary – Buczek (361 m) – Brodziszów – Kluczowa – Kluczowska Góra (432 m) – Płasza (408 m) – Owiesno – Suchań (450 m) – Ostroszowice – Wiatraczyn – Zamkowa (600 m) – Przełęcz Woliborska (711 m)

 

     Przedstawiony tutaj szlak turystyczny jest na całej swej długości znakowany kolorem czarnym. To najmłodszy ze szlaków na Przedgórzu Sudeckim, powstał jesienią 2005 roku, a wymalowali go członkowie Studenckiego Koła Przewodników Sudeckich z Wrocławia. Całość liczy 44 kilometry i wymaga poświęcenia długiego dnia na jego przejście, wobec czego proponujemy podzielić go na przynajmniej dwa odcinki. Prezentujemy go w całości ze względu na jego „świeżość”. Nie ma go jeszcze na mapach, wydawnictwo PLAN przedstawiło go w części jedynie jako „szlak projektowany” na mapie „Wzgórza Strzelińskie, Wzgórza Niemczańskie”.

 

     Szlak rozpoczyna się przy dworcu kolejowym w Kamieńcu Ząbkowickim skąd idziemy nieco w dół do wiaduktu kolejowego. Tutaj skręcamy w prawo i drogą wzdłuż terenu parowozowni idziemy w kierunku Goleniowa. Wkrótce osiągamy południowy skraj wsi Starczów przez którą przechodzimy mijając po drodze średniowieczny kościół św. Jana Chrzciciela. Dalsza część trasy wiedzie przez pola i pozostałości kolonii Pilchówek doprowadzając nas do zachodniego krańca wsi Niedźwiednik. Przecinamy szosę i dalej przez pola udajemy się w kierunku widniejącego przed nami lasu, nazywanego Lasem Górnym. Tutaj najpierw skrajem lasu a później leśną drogą kluczącą nieco w terenie wchodzimy na grzbiet Modrzewia (385 m), którego wierzchołek szlak omija. Spod wierzchołka schodzimy znów dość łagodnie do położonej poniżej wsi Stolec, która jest ciekawą wsią z kilkoma cennymi zabytkami. Warto tutaj zobaczyć malownicze ruiny XIX-wiecznego dworu oraz dwa kościoły: Najświętszej Marii Panny z połowy XIII wieku oraz drugi, neogotycki pod wezwaniem św. Jana Nepomucena. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na kilka ciekawych domów o typowej dla regionu architekturze. 

 

     Ze wsi udajemy się w kierunku widniejącego po zachodniej stronie wzniesienia, Góry Wapiennej (398 m), na której wierzchołek nie wchodzimy, ale która jest ciekawa ze względu na istniejący na niej rezerwat „Skałki Stoleckie” oraz wyrobiska dawnej kopalni wapienia. Od Skałek trawersujemy wierzchołek wzniesienia i schodzimy do szosy na północ od Stolca, gdzie skręcamy w lewo i idziemy w kierunku lasu pod Cierniową Kopą (384 m). Lasem dochodzimy na jego zachodni skraj i po kilkuset metrach osiągamy początek wsi Bobolice z dwuwieżowym, gotycko-barokowym kościołem pielgrzymkowym Matki Boskiej Bolesnej.

 

    Z Bobolic czeka nas ponad kilometrowy marsz do Lasu Kałuża, na którego południowym krańcu znajdują się źródła rzeki Ślęzy. Następnie przez las udajemy się do wsi Rakowice, a następnie pomaszerować w kierunku Szklar, znanych w przeszłości z kopalni rud niklu i huty przerabiającej wydobywaną tutaj rudę. Na pozostałościach kopalni w postaci ogromnych hałd znaleźć można wiele cennych kamieni, w tym chalcedony, chryzoprazy i opale. Tutaj warto skorzystać z wyznawanego dojścia do wyrobiska kopalni, gdzie zobaczyć można odsłonięcie żył magnezytu (powrót do szlaku tą samą drogą).

 

     Polną drogą ze Szklar idziemy do wsi Brodziszów z neoromańskim kościołem Królowej Polski, przechodząc po drodze pod wzgórzem Buczek (361 m) ze stanowiskiem geologicznym, gdzie zobaczyć można łupki kwarcowo-grafitowe. Następnie kierujemy się na zachód, przecinamy zbudowaną w XIX wieku Podsudecką Linię Kolejową i dochodzimy do wsi Kluczowa, gdzie stoją ruiny dawnego pałacu. Ze wsi wspinamy się na Kluczowską Górę (432 m). Tutaj ciekawostką są pozostałości oraz piwnice gospody Felsenkeller z wykutą w jkale piwniczką do przechowywania wina. Schodzimy ze wzniesienia, by po chwili znów zacząć łagodne podejście, tym razem na Płaszę (409 m) i dalej znów w dół w kierunku lasu. Po wyjściu z lasu udajemy się w kierunku południowym do szosy, przy której znajduje się parking i staw z możliwością łowienia ryb oraz niewielkie, dzikie kąpielisko. Stąd już tylko kilkaset metrów do wsi Owiesno z kościołem i ruinami zamku.

 

     Z Owiesna idziemy pod Suchoniem (445 m) z możliwością alternatywnego wejścia na szczyt i zejścia nieco dalej, również na szlaku. Około pół kilometra za lasem przechodzimy przez grzbiet Wzgórz Bielawskich, a następnie schodzimy w kierunku wsi Grodziszcze, przecinamy szosę we wsi i idziemy w kierunku wału Gór Sowich, majestatycznie wznoszących się nad terenem na którym się znajdujemy. Od leśniczówki Grodziszcze czeka nas ponad 250-metrowe (licząc w pionie) podejście na Przełęcz Woliborską (711 m). Po drodze mijamy pozostałości zamku Hannigburg. Na przełęczy szlak się kończy.

drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2008-05-24, godz. 19:02, Odwiedzin: 4239
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0826039314