http://www.alpenski.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Budapeszt (plan miasta)

Wycieczki » Piesze » Przedgórze Sudeckie

Wiosenna wycieczka

Henryków – Czesławice – Muszkowice – Muszkowicki Las – Cierniowa Kopa – Stolec – Skałki Stoleckie – Jaworek – Ząbkowice Śląskie

 

     Wycieczkę tę szczególnie polecamy na przełomie marca i kwietnia, gdy wśród drzew zobaczyć można budzone wiosną „do życia” śpiewające ptaki, a w Muszkowickim Lesie całe łany biało kwitnących śnieżyc wiosennych i przebiśniegów.

 

     Ze stacji kolejowej w Henrykowie udajemy się szlakiem niebieskim w kierunku widocznych ponad drzewami wież kościoła opactwa cystersów. Po drodze przechodzimy przez obszerny park przyklasztorny, który dzisiaj nie ma w sobie już tyle piękna co dawniej, niemniej jednak nadal zachwyca swym składem gatunkowym, wygodnymi alejkami i pozostałościami pomników w nim dawniej stojących. Na zwiedzanie klasztoru, kościoła i spacer po opactwie należy przeznaczyć przynajmniej półtorej godziny. Zwiedzanie wnętrz klasztoru odbywa się o określonych godzinach, z przewodnikiem.

 

     Po zobaczeniu opactwa henrykowskiego udajemy się szosą w kierunku wsi Muszkowice. Po ok. 15 minutach marszu schodzimy z szosy w prawo i dalej podążamy polną drogą do Czesławic i dalej w kierunku widniejącego na horyzoncie lasu. Jeszcze przed jego osiągnięciem wchodzimy znów na szosę i nią w lewo dochodzimy do Muszkowic, gdzie przez wieś idziemy w kierunku południowym. Nie dochodząc do centrum wsi, opuszczamy ją polną drogą odchodzą w prawo, najpierw łagodnie wśród domów, potem w górę na Kapliczne Wzgórze ponad wsią, gdzie znajduje się kaplica św. Anny, kalwaria oraz miejsce, gdzie można odpocząć.

 

     Ze wzgórza idziemy dalej szlakiem niebieskim i po ok. 400 metrach wchodzimy na teren rezerwatu „Muszkowicki Las Bukowy” słynący nie tylko z tytułowych buków, ale także z przepięknych łanów kwiatów, które kwitną tutaj wiosną. Widok białego kobierca jest niezapomniany. Trzeba jednak pamiętać, że rośliny te są pod ochroną i w żadnym wypadku nie należy ich zrywać.

 

     Z rezerwatu wychodzimy na szosę łączącą Muszkowice z Piotrowicami Polskimi i idziemy nią w lewo, by po chwili znów wejść na leśną drogę (w lewo) i podążać szlakiem niebieskim do skraju lasu, za którym przecinamy kolejną szosę i wchodzimy w następny kompleks leśny. Tutaj powoli wspinamy się na Cierniową Kopę (384 m), za której wierzchołkiem spotykamy znaki szlaku czerwonego. Idąc nim w prawo doszlibyśmy do Koloni Bobolice i szosy prowadzącej do Ząbkowic Śląskich. Szlak niebieski prowadzi dalej prosto do Bobolic z ciekawym, dwuwieżowym kościołem, a my skręcamy w lewo i za znakami szlaku czerwonego idziemy w kierunku południowym. Idziemy najpierw polną drogą, a później dość długi odcinek asfaltem do wsi Stolec. Tutaj  spotykamy dochodzące z prawej strony znaki szlaku czarnego i razem z nimi po kilkuset metrach schodzi z szosy w prawo w kierunku widocznego wzgórza.

 

    Do samych Skałek Stoleckich doprowadza już tylko szlak czarny, bowiem czerwony idzie dalej do wsi i następnie do Ziębic. W obrębie Skałek znajdują się dwie sztolnie, w tym jedna dostępna, druga zabezpieczona kratą. Wiele lat temu miejsce to znane było z występowania obrostki murówki (czarnej pszczoły), dzisiaj już tutaj nie występującej.

Przy Skałkach opuszczamy szlak czarny i idziemy za znakami żółtymi w kierunku zachodnim, by po kilku kilometrach marszu osiągnąć Ząbkowice Śląskie. Szlak doprowadzi nas ulicami miasta do centrum.

drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2008-05-24, godz. 18:59, Odwiedzin: 3865
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0844109058