http://www.alpenski.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Wydawnictwa » Książki

Wrocław dla dociekliwych

     - Pan z Wrocławia? O!, ja też ze Lwowa - taki dialog zaraz po II wojnie światowej nie był niczym niezwykłym na Dolnym Śląsku. Polacy, rozproszeni po całym świecie, tu znaleźli swoją bezpieczną - jak się z czasem okazało - przystań. I tutaj się zakorzenili, choć serce rwie się często nadal na Kresy, do lat dziecinnych, młodzieńczych.

     Ludzie z Kresów, zwłaszcza lwowiacy, odegrali po wojnie wielką rolę w kształtowaniu obywatelskiej świadomości Wrocławia, choćby poprzez fakt, że to tu osiadła spora część lwowskiej inteligencji.

     Książka, którą trzymacie Państwo w rękach, nie jest pozycją wspomnieniową, choć znaleźć można w niej i elementy pamiętnikarskie. To rodzaj przewodnika, który wiedzie do miejsc związanych z Kresami we Wrocławiu, zahaczając o inne tego typu miejsca na Dolnym Śląsku.

     Skierowana jest głównie do młodego pokolenia, które Kresy zna na ogół już tylko z opowiadań rodziców lub dziadków. We Wrocławiu kresowe pamiątki dostały drugie życie. Przed Matką Boską z lwowskiego kościoła jezuitów, przed którą modlili się polscy królowie, nawrócił się pewien milicjant z formacji ZOMO i w dowód skruchy przyniósł Jej milicyjną pałkę (do dziś wisi w kościele przy al. Pracy we Wrocławiu). Także Matka Boska Podkamieńska - dziś u dominikanów przy pl. Dominikańskim — czyni cuda. Wielu robi wielkie oczy, dowiadując się, że mamy we Wrocławiu nie tylko rękopis „Zemsty'', ale i palec jego autora, hrabiego Fredry. I nie tylko rękopisy Słowackiego, ale i pukiel jego włosów. Dzięki temu wiemy, że autor „Beniowskiego'' był brunetem. Gościł we Wrocławiu dwa razy (w dramatycznych okolicznościach), a dziś ma tu swój pomnik.

     Sporo takich niezwykłych miejsc jest we Wrocławiu, mamy nadzieję, że choć trochę je Państwu dzięki tej książce przybliżymy. To pierwsza pozycja z serii „Wrocław dla dociekliwych'' pióra red. Marka Perzyńskiego, autora tak poczytnych książek, jak „Tajemnice wrocławskiego Ostrowa Tumskiego i zamków biskupich'', „Zamki, twierdze i pałace Dolnego Śląska i Opolszczyzny'', „Dolnego Śląska skarby osobliwości i cuda'' i „Dolny Śląsk. Kraina zamków, katedr i wulkanów''.


Marek Perzyński: ''Wrocław dla dociekliwych. Pomniki, tajemnice kościołów i klasztorów, kresowe pamiątki''. Wrocławski Dom Wydawniczy, Wrocław 2008. Okładka miękka, format 14,5 x 20,5 cm, stron 288, liczne czarno-białe ilustracje

Zobacz także:
Kup książkę w naszym BAZARZE
Książki Wrocławskiego Domu Wydawniczego
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2008-04-28, godz. 06:20, Odwiedzin: 7658
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0914108753