Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Krzywy Róg 1:30 000 [P1/1]

Wydawnictwa » Książki

Trzy relacje z podróży po Śląsku w XVIII i XIX wieku

     Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Fundacja ''Zamek Chudów'' mają zaszczyt zaprezentować kolejny tom, serii ''Pamiętniki Śląskie''. W poprzedniej części opublikowaliśmy relację kupca wrocławskiego Piotra Rindfleischa z pielgrzymki do Ziemi Świętej odbytej w 1496 roku, w tej natomiast pragniemy przedstawić wizerunek osiemnastowiecznego Śląska z perspektywy zagranicznych podróżników.

     Wybór nasz padł na trzy relacje. Pierwsza z nich to ''Podróż przez Górny Śląsk'' Jacquesa Bernardina de Saint-Pierre, pozostałe to anonimowe: ''Opowiadania albo podróże jednego Kosmopolity'' oraz ''Podróż dla przyjemności przez Górny Śląsk''.

     Te barwne i niemal zupełnie zapomniane opisy są dziś źródłami historii, a zarazem dokumentami wrażeń i refleksji ich autorów. Publikowane w niniejszej książce, odsłaniają wielobarwny obraz Śląska przełomu XVIII i XIX wieku, przenosząc czytelnika w krainę epoki oświecenia, będącą miejscem starcia sił postępu i feudalnego ..starego reżimu'', naturalnej filozofii i starych dogmatów, krainę rozwoju przemysłu i nowych idei. Czytając je odczuć można śląski klimat ''nowej epoki schyłku starego świata'', a zarazem poznać codzienne zajęcia i troski żyjących tam wówczas ludzi.

Zobacz także:
Kup książkę w naszym BAZARZE
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2008-04-28, godz. 06:11, Odwiedzin: 6600
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0676231384