http://www.alpenski.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Wydawnictwa » Książki

Dzierżoniów - wiek miniony

     W połowie marca ubiegłego roku w Dzierżoniowie zorganizowana została I konferencja historyczna pt. „Dzierżoniów – wiek miniony”. Trwające trzy dni wydarzenie cieszyło się, z racji prezentowania szerokiego spektrum tematów opartych o najświeższe wyniki badań, dużym zainteresowaniem mieszkańców miasta i nie tylko. Po roku czasu wydano w formie książkowej materiały pokonferencyjne. 22 autorów przedstawia w niej całościowo poszczególne (siłą rzeczy prezentowane podczas konferencji w okrojonej formie) zagadnienia, a bogata ikonografia wzmacnia dodatkowo wartość owej pozycji.

     Wśród opisywanych tematów znalazły się między innymi zagadnienia dotyczące funkcjonowania w Dzierżoniowie poszczególnych grup narodowościowych (np. „Romowie w Dzierżoniowie w latach 1952-1965”,) przemysłu początku XX wieku (np. „Firma budowlana Klatta 1891-1945”, „Przemysł włókienniczy w Dzierżoniowie-dwa początki”), czy też rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych miasta. Szczególnie dużo miejsca poświęcono prezentowaniu faktów z najnowszej (PRL-owskiej) historii miasta. Wśród nich na uwagę zasługują artykuły dotyczące kadry kierowniczej aparatu bezpieczeństwa w powiecie dzierżoniowskim w latach 1945-1990, czy momentów przełomowych w historii najnowszej (jak np. „PZPR w Dzierżoniowie w okresie przełomów politycznych na przykładzie wydarzeń 1956 roku”). Diorowców zainteresuje z pewnością artykuł: „ZR Diora w materiałach tajnej policji politycznej PRL”. Nie zabrakło miejsca dla tematyki kulturalnej. Tu najciekawszym zabiegiem redaktorów (czy zamierzonym?) jest zestawienie artykułów na temat Dzierżoniowskich Dni Literatury widzianych oczami jej współorganizatorki oraz pracownika IPN przedstawiającego to samo wydarzenie w świetle materiałów SB.

     Redaktorzy książki wykonali tytaniczną pracę by zebrać i opracować materiał 22. autorów (głównie nowego pokolenia). Nie ustrzeżono się drobnych potknięć natury językowej (kwestia zapewne braku dostatecznej korekty). Nie umniejsza to jednak roli tej pozycji książkowej będącej obecnie kontynuacją prezentacji najświeższych wyników badań (w oparciu o materiały źródłowe) związanych z historią najnowszą. Jest nadzieja, że publikacja ta wpisze się przełamywanie akceptacji dla nieskrępowanej „twórczości” jeszcze w latach 90. XX wieku wywodzących się z minionej epoki propagandystów i publicystów. „Dzierżoniów-wiek miniony” posiada wybitne walory naukowe i co za tym idzie edukacyjne. Powinna znaleźć swoje miejsce nie tylko w bibliotekach, instytucjach oświatowych, urzędach, ale także w domowych księgozbiorach. Książka została wydana przez Instytut Pamięci Narodowej, posiada twardą oprawę i zawiera 350 stron. Najprawdopodobniej będzie ona do nabycia już w maju tego roku podczas kolejnej konferencji historycznej planowanej w Dzierżoniowie. Polecam.


[Tomasz Śnieżek]

Zobacz także:
Program Konferencji "Dzierżoniów - wiek miniony"
Kup książkę w naszym BAZARZE
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2008-04-28, godz. 06:06, Odwiedzin: 7336
Komentarze
Silesiophilus 2008-05-03 09:30
"Tytaniczną pracę..."? Znaj proporcium Mocium Panie... Bez przesady... Gdyby wydali 22 tomy, to O.K., ale 22 artykuły? Po prostu - wykonali pracę.
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0750138760