http://www.ksiegarnia.naszesudety.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Wydawnictwa » Książki

Karkonosze na dawnych widokówkach

     W 1869 r. do obiegu pocztowego wprowadzono „kartę korespondencyjną'', a w 1872 r., uruchomiono na Śnieżce cesarską agencję pocztową - jedyną na tej wysokości w Europie. Rok później, w okresie Zielonych Świąt, wysłano ze szczytu Śnieżki pierwszą kartkę pocztową. Te wydarzenia zapoczątkowały lawinowy wręcz rozwój i obowiązkową modę na prowadzenie takiego rodzaju korespondencji.

     Na przełomie XIX i XX w. artyzm wzornictwa i ilość produkowanych pocztówek osiągnęły wyżyny sztuki wydawniczej, a okres ten zaliczany jest do „złotych lat'' kartki pocztowej. Dzisiaj dawne widokówki karkonoskie należą do najciekawszych na świecie, a chyba najbardziej oryginalne powstały w XIX-wiecznym zakładzie litograficznym Oscara Keila w Jagniątkowie.

     W niniejszej publikacji, za pośrednictwem starych widokówek, chciałbym przybliżyć Państwu dawne i nierzadko zapomniane już obrazy z Karkonoszy, wygląd popularnych obiektów turystycznych oraz typowe scenki z życia mieszkańców, w tym ich zwyczaje oraz sposób ubierania się. Specjalny wybór oraz szczegółowe opisy prezentowanych archiwaliów pomogą w identyfikacji najbardziej znanych miejsc. Najstarsze kartki pochodzą z końca XIX w., ostatnie zaś sięgają lat 30-tych minionego stulecia. Proponuję, aby Państwo w trakcie swych górskich wędrówek lub spacerów, próbowali porównywać teraźniejszość z obrazem przeszłości zawartym na kartach tej skromnej książki. Być może wzbudzi to odrobinę refleksji i zadumy nad fenomenem, a nade wszystko ulotnością, przemijającego czasu...

[Jerzy Ratajski]


Jerzy Ratajski: ''Karkonosze na dawnych widokówkach''. Wydawnictwo Jerzy Ratajski, Jelenia Góra 2005. Okładka twarda, format 21,5 x 17,5 cm, stron 208, kolorowe reprodukcje starych widokówek z opisami. 

Kup książkę w naszym BAZARZE
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2007-08-13, godz. 09:09, Odwiedzin: 7677
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0700130463