http://www.alpenski.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Ślężańska Droga św. Jakuba

Wydawnictwa » Książki

Kolej sowiogórska

     W 2002 roku minęła setna rocznica oddania do użytku ostatniego odcinka unikatowej linii kolejowej łączącej niegdyś Dzierżoniów, Pieszyce, Bielawę ze Srebrną Górą - dalej Woliborzem i Ścinawką Średnią po drugiej stronie Gór Sowich. Wtedy też na rynku wydawniczym pojawiła się niezwykle interesująca książka autorstwa Michała Jerczyńskiego i Tomasza Przerwy, po raz pierwszy kompleksowo opisująca popularną przed 1945 rokiem "Sowę".

     Obecnie doczekaliśmy się drugiego, "bogatszego" w każdym wymiarze wydania tego tytułu. W książce znajdziemy interesujący rys historyczny ukazujący proces pierwszych przymiarek do budowy linii i projektów łączenia „żelazną drogą” terenów leżących po obu stronach masywu sowiogórskiego (w tym wykonania przekopów pod górskimi szczytami i przeprowadzenia torów tunelami). Szczegółowo przedstawiona została historia budowy kolei, połączona z przytoczeniem przekazów dotyczących uroczystego oddawania do użytku jej poszczególnych odcinków.

     Rozszerzono szczególnie w porównaniu z pierwszą edycją książki część dotyczącą unikatowego w skali Śląska odcinka z szyną zębatą, który znajdował się pomiędzy Srebrną Górą, a Nową Wsią Kłodzką. Ostatnie fragmenty książki przybliżają zaś czytelnikowi warunki eksploatacji kolei, jej tabor oraz dzieje po II wojnie światowej.

     Bogactwo treści pióra dwóch specjalistów przedstawionej tematyki uzupełniona jest ponad 100 archiwalnymi i współczesnymi zdjęciami oraz 40 planami, wykresami oraz szkicami powstałymi po przeglądzie materiałów dostępnych w zasobach archiwalnych.

     Całość materiału (zawarta na 103 stronach) wydana jest w twardej oprawie na papierze kredowym. Już wkrótce książka trafi zapewne do księgarń, a jej cena kształtować się będzie w okolicach 30 zł. Polecam.


[Tomasz Śnieżek]


Michał Jerczyński, Tomasz Przerwa "Kolej Sowiogórska". Srebrnogórska Oficyna Wydawnicza, Srebrna Góra 2007, wydanie drugie, uzupełnione, bogato ilustrowane

Książka w Sudeckiej Księgarni Wysyłkowej
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2007-07-13, godz. 07:50, Odwiedzin: 10161
Komentarze
Sudek 2007-08-22 00:39
NIE ZGODZAM SIE!!! Kolej i PKS i durne wyciagi tez w gorach ca polikwidowac, ludzi tam nie wpuscac bo trawe tam rozdepcom do calkowitosci. A w trawie tej zyje taka maluska zwiezynka co sie niewiadomo jesce jak nazywa. Bo gory nie potosom zeby po nich durne ludzie lazili i na durnych nartach jezdzili. Na rzecz innych istot one som i takiej maluskiej zwierzynki tylko, no i moze na kamieniolomy jesce, bo drog nam mnostwo poceba, bo na paliwie dobre podatki nasa wladza ma a my zniom, i wieze rozne do komorek i telewizji. i linie elektrycne jeszcze tylko po nich budowac najwyzej i chyba telefonicne jesce tez, i kanalizacje tylko porobic co najwyzej no i chyba tylko troske drog do tego wsystkiego i Nature 2000 tam zaprowadzac ceba. A najgorse te wyciagi tam som co dymiom i plujom i parskajom i halasujom silnikami odrzutowymi chyba bo wycymoc sie nie da i narciarze tam tylko jezdzom co o durnych sportach tylko myslom i liny ciezkie ogromne najgozej krajobraz specom.


http://www.google.pl/search?hl=pl& q=site%3Awww.naszesudety.pl+sudek&lr =

sudek@polakpotrafi.eu
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0713479519