Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Rzym 1:13 000 [P1/1]

Sudeckie ABC » Muzea, skanseny

Złoty Stok - Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota

     Historia Złotego Stoku była od początku nierozerwalnie związana z wydobyciem złota na tych terenach. Także dzisiaj największą atrakcją miasta jest Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota położone w dolinie Złotego Potoku. Trasa turystyczna zaznajamiająca z historią wydobycia cennego kruszcu otwarta została w 1996 roku i składa się z dwóch sztolni, przy czym jedną z nich mogą pokonywać także osoby niepełnosprawne. Warto pamiętać, że w sztolniach temperatura jest stała i wynosi ok. 7 stopni.

     Na początku zwiedza się sztolnię „Gertruda” w której zobaczyć można m.in. ekspozycję map, narzędzi górniczych oraz rekonstrukcję laboratorium Hansa Schaerfenberga, który pod koniec XVII wieku zapoczątkował produkcję arszeniku z hałd pokopalnianych, jakie zalegały w okolicy. Ciekawostką jest również Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli, w którym zgromadzono kilkadziesiąt tablic ostrzegawczych, dorobek kilku pokoleń pracowników BHP. Kolejna część trasy oddalona jest o kilkaset metrów, a wejście do niej znajduje się w starym kamieniołomie. Po blisko stu stopniach trzeba zejść na dno kopalni i tam zobaczyć można podziemny wodospad o wysokości ponad 8 metrów, podświetlony kolorowymi lampami. Zwiedzanie obu sztolni trwa ok. 1,5 godziny.

 

     Dla dzieci wielką atrakcją jest również możliwość płukania złota, wybicie własnej monety, czy strzelanie z łuku i przejażdżka kucykiem. Starsi mają jeszcze możliwość obejrzenia bogatej kolekcji skał i minerałów, których okazy można też na miejscu zakupić. Za dodatkową opłatą można również popływać pontonem po zalanej części kopalni, której nie obejmuje standardowy program zwiedzania.

 

Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota, ul. Złota, tel. 0-74 817 55 08; czynne codziennie IV – X w godz. 9.00-18.00, XI- 14 IV w godz. 9.00-16.00; bilety w cenie 10 zł, ulgowe 7 zł. Wejścia z przewodnikiem co 15 min, ostatnie na pół godziny przed zamknięciem.

Przeczytaj także:
Otwarcie nowej części kopalni - (zdjęcia)

drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2007-05-16, godz. 19:47, Odwiedzin: 11167
Komentarze
zuza 2007-09-04 12:44
cudowne miejsce. dzieci były zachwycone. a ekipa przewodników to już po prostu mistrzostwo świata. POLECAMY!!!! nikt nie wyjedzie rozczarowany.
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0785269737