http://www.ksiegarnia.naszesudety.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
W kręgu tajemnic Riese

Wydawnictwa » Książki

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim

     (...) Moja osobista przygoda z kamienieckim pałacem rozpoczęła się w sylwestrową noc 1995 roku, gdy przejeżdżając tędy zupełnie przez przypadek po raz pierwszy zobaczyłem górujący nad wsią pałac. Jego niezwykły widok podkreślił księżyc będący w pełni i właśnie ten obraz pozostał mi w pamięci do dziś. Tej samej nocy poznałem również moją żonę, więc można powiedzieć, że była to noc w moim życiu szczególna. Pomału zacząłem gromadzić wszelkie materiały dotyczące historii pałacu jak i samych jego mieszkańców.

     Z czasem wyłaniał się fascynujący obraz życia pruskiej rodziny, samej budowy pałacu oraz niezmierzone ilości zdjęć i pocztówek ukończonego już obiektu. (...) "Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim" jest pierwszą taką powojenną publikacją opisującą rezydencję rodziny von Preussen, ale na pewno nie ostatnią. Chciałbym w tym miejscu zaapelować do mieszkańców Kamieńca jak i tych wszystkich, którzy zetkną się z tą książką o przekazywanie swoich uwag. Proszę o informacje, niepublikowane zdjęcia oraz każdą ciekawostkę dotyczącą pałacu i osób z nim związanych. Pragnę, aby kolejna książka stanowiła doskonałe uzupełnienie tych wszystkich informacji, jakie nie znalazły się w tym wydaniu...
[ze wstępu do książki]


Marek Gaworski: "Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim". Strzelce Opolskie 2006. Okładka twarda, format 15 x 21,5, stron 112, bardzo liczne czarno-białe i kolorowe ilustracje.


Kup książkę w naszym BAZARZE
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2007-04-21, godz. 18:03, Odwiedzin: 9388
Komentarze
altheider 2007-08-05 17:40
Chyba kupię tę książkę, chociaż gdy przeczytałem fragment wstępu… Dość częsty błąd – tytuł książęcy jest źle przetłumaczony. Np. Prinz Albrecht von Preussen należy przetłumaczyć jako Albrecht, książę Prus, lub książę pruski, a nie książę Albrecht von Preussen, bo to nie nazwisko; książę nosił nazwisko Hohenzollern.
Silesiophilus 2007-04-24 11:02
Ot, jak miło przyczytać po polsku, że życie pruskiej rodziny może być fascynujące. A przecież powinno być straszne, zakazane i w ogóle najgorsze. Czas robi swoje - dinozaury muszą wymrzeć, a wraz z nimi antyniemieckie fobie Polaków. Te bzdury o wozach Drzymały i rugach pruskich..., i wiecznie dobrych Polakach... (szczególnie na Ukrainie). Więcej takich książek, to odtrutka (przynajmniej tyle można wynieść z zajawki).
Żeby rozzłościć polskich nacjonalistów napiszę jeszcze tezę do dyskusji: dziejowa rola Niemiec to cywilizowanie Słowian. Co wy na to?
jan wegrzyn 2008-07-03 00:04
Wlasnie kilka tygodni temu brat moj osobisty zabral mnie na wycieczke w strone Nysy Klodzkiej i zawitalismy do palacu Hohenzollern bylem naprawde oczarowany... Nie dalej jestem i od momentu tamtego postanowilem dowiedziec sie jak najwiecej na temat tego zamku wiec jak ktos chcialby sie podzielic jakimis informacjami na temat tego zamku to bede zobowiazany, a i ksiazke tez chetnie zakupie
Silesia 2013-10-10 15:38
"dziejowa rola Niemiec to cywilizowanie Słowian. Co wy na to?"
To bardzo ciekawe co piszesz :-(
Ciekawe co na to mój ojciec, którego w wieku 13 lat Niemcy zabrali do Rzeszy na przymusowe ciężkie roboty? I to w piękne dolnośląskie okolice, gdzie nie miał czasu na zaznajamianie się z życiem pruskiej rodziny, ponieważ oni go cywilizowali poprzez ciężką, nadludzką jak na 13 latka pracę, bili, postrzelili , moralnie i psychicznie niszczyli.
Lechu 2013-10-10 18:37
Dziejowa rola Niemiec to cywilizowanie Słowian? Niesamowite. Czy czasami Szanowny Silesiophilusie zbytnio nie zagalopowałeś się z takim uproszczonym przedstawieniem sprawy? Czy aby nie zapomniałeś, że barbarzyńskie plemiona germańskie wpierw ucywilizowała kultura łacińska (rzymska), a dopiero potem mogli oni cywilizować inne nacje? A przecież obok rzymskiego Zachodu zaistniała równolegle cywilizacja bizantyjska. Chyba zapomniałeś, że wiele plemion słowiańskich, w tym naszych południowych i wschodnich sąsiadów Słowian również cywilizowali wysłannicy Bizancjum - Cyryl i Metody.
Pion 2013-10-10 21:17
Silesio, Lechu, odpuśccie sobie. Silesiophilus umarł. Był marnym prowokatorem. Jego następca jest już innym człowiekiem. Jest bardziej życzliwy ludziom inaczej myślącym, osobą otwartą na inne/ innych pojmowanie tajemnic i niezwykłości świata. Dostrzegam nawet nieśmiałe elementy autoironii z Jego strony. Jest dobrze, będzie lepiej. Tylko proszę nie drażnić.
Sudetophilus 2013-10-11 08:31
Szanowny Lechu. To wszystko, o czym piszesz, to prawda, tyle, że bardziej ogólna. Ale prawdy ogólne nie przeczą prawdom (o ile prawdom - to była tylko pewne propozycja z mej strony) mniej ogólnym, a w każdym razie nie muszą. Życzę miłej, autoubogacającej refleksji historiozoficznej. Dla wytrwałych w jej podejmowaniu (a sam, jak mniemam, do nich należę) dodam inną propozycję: Żydzi stworzyli Europę (nie wiem, czy chcieli, ale tak wyszło...)!
Szanowny Pionie - naprawdę umarł i był taki zły? I ten nowy to niby taki lepszy.... Hm...
Sudetophilus 2013-10-11 20:53
Ach, byłbym zapomniał: szczególne podziękowania za określenie "marny prowokator". Posyłam wdzięczne ukłony do Łodzi.
A tak z innej beczki - drugi wątek w poprzednim moim poście nie miał w sobie aluzji do Łodzi...
Pion 2013-10-12 21:09
Czyżby? To niestety źle świadczy o Twojej wiedzy. Jestem szczerze zdziwiony (bo to przecież nie prowokacja?). Na pewno współtworzyli, nikt nigdy tego nie próbował negować. Nawet hitlerowcy ani Moczar.
A tak z innej beczki - Kamieniec Podolski bardziej mi się podobał od Ząbkowickiego ;)
Sudetophilus 2013-10-12 21:17
Trochę się pogubiłem - nie bardzo wiem, co się do czego (tzn. do którego wątku w moich wpisach) odnosi w Twojej ostatniej wypowiedzi, dlatego nie podejmę się formułowania odpowiedzi.
Prowokacja? Może... Może próba wyjścia poza dyskurs sprowadzający się do kwestii "kosmos a sprawa polska".
Z formułowaniem opinii na temat czyjejś wiedzy (i w ogóle - innych osób) warto, jak mniemam, zachować ostrożność.
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0911519527