http://www.ksiegarnia.naszesudety.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Wydawnictwa » Książki

Muzeum Papiernictwa utrwala historię

     Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju wydało drukiem książkę autorstwa Macieja Szymczyka Polski przemysł papierniczy 1945-1989.

     Dr M. Szymczyk – dyrektor dusznickiego Muzeum, jest historykiem, autorem ok. 90 opracowań (w tym 6 książek) z zakresu historii przemysłu papierniczego i dziejów ziemi kłodzkiej.

     Polski przemysł papierniczy 1945-1989 to efekt wieloletnich badań; autor do jej przygotowania wykorzystał m.in. dokumenty archiwalne zdobyte dzięki stypendium Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Opracowanie jest zarazem rozprawą habilitacyjną.

     Książka to kompleksowa monografia branży papierniczej w zamkniętym już okresie PRL-u. M. Szymczyk przedstawił w niej najważniejsze procesy przebiegające w polskim papiernictwie: nacjonalizację i towarzyszące jej nadużycia władz, przebieg powojennej odbudowy przemysłu, a następnie rozbudowy trwającej do schyłku lat 70. oraz stagnacji z lat 80.

     Wielu z nas już dziś nie pamięta długich kolejek za papierem toaletowym, zeszytami i blokami do pisania, a w okresie PRL-u istniały ogromne problemy z zaopatrzeniem we wszystkie odmiany papieru. Statystyczny Polak zużywał wówczas znacznie mniej papieru niż obywatele niemal wszystkich krajów europejskich (wyprzedzały nas wszystkie kraje zachodnie oraz większość państw socjalistycznych). Jeszcze w latach 70-tych na 1 mieszkańca Polski przypadało zaledwie 3 rolki papieru toaletowego na rok (dziś ok. 40). Wg autora, braki papieru spowodowane były polityką władz PRL-u, które przykładając wielką wagę do rozwoju branż przemysłu ciężkiego, chemicznego i paliwowo-energetycznego, całkowicie zaniedbywały branże produkujące towary na zaopatrzenie rynku, w tym papiernictwo.

     Warto zauważyć, że papier, choć było go mało, odgrywał do końca lat 80-tych XX wieku znacznie większą rolę niż dziś. Dawniej o wiele ważniejszym środkiem przekazu informacji była przecież prasa (nie było internetu a telewizja dysponowała tylko dwoma kanałami).

     W książce autor poświęcił wiele miejsca zakładom papierniczym w Sudetach. Duże skupiska papierni istniały w okolicach Jeleniej Góry, Kłodzka i Głuchołaz. Były to jednak fabryki niewielkie, w których (za wyjątkiem papierni w Piechowicach) nie dokonywano poważniejszych inwestycji. Władze gospodarcze kraju stawiały na budowę nowoczesnych i dużych kombinatów celulozowo-papierniczych w północnej części kraju: w Ostrołęce, Świeciu i Kwidzynie, marginalizując rolę fabryk w Sudetach. To stało się główną przyczyną stopniowego upadku tutejszego papiernictwa.

     Muzeum Papiernictwa opracowując monografię przemysłu papierniczego prezentuję się jako instytucja realizująca ambitne programy naukowo-badawcze w zakresie historii. Obok ciekawych wystaw oraz bogatej oferty edukacyjnej to kolejne pole działalności dusznickich muzealników.


Maciej Szymczyk: "Polski przemysł papierniczy 1945-1989". Duszniki Zdrój 2007, wydawnictwo Muzeum Papiernictwa. Okładka twarda, stron 410, format 18 x 24,5 cm, czarno-białe ilustracje.
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2007-03-27, godz. 18:29, Odwiedzin: 8087
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0704309940