http://www.alpenski.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Magia dolnośląskich zamków

Wydawnictwa » Książki

Bielawskie gospody

     19 grudnia w kinoteatrze MOKiS w Bielawie odbyła się promocja książki Rafała Brzezińskiego będącej wynikiem kilkuletnich badań nad dziejami bielawskiej gastronomii do 1945 roku.

     Prace nad nią rozpoczęły się już w 2003 roku, a zapoczątkowane zostały opracowaniem i wygłoszeniem tematycznego referatu podczas jednego z seminariów historycznych w Krzyżowej. Autor będąc studentem Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego przez następne lata zgłębiał zagadnienie pod kierunkiem dr. Joanny Nowosielskiej-Sobel oraz prof. Marka Czaplińskiego. Efektem tego było napisanie pracy magisterskiej i jej obrona w ubiegłym roku. Temat okazał się na tyle atrakcyjny, że zainteresował kierownictwo wrocławskiego wydawnictwa ATUT (m.in. miesięcznik „Sudety”) i przy wsparciu finansowym szeregu podmiotów gospodarczych, osób prywatnych oraz Towarzystwa Przyjaciół Bielawy wydana książka mogła trafić do rąk czytelników. 

     Składa się ona z czterech obszernych części podzielonych na tematyczne rozdziały. Prezentują one w kolejności: historię bielawskiej gastronomii od początku (XV wieku) do końca XIX wieku, analizę ich rozwoju w latach 20. XX wieku. Następnie autor przedstawia wybrane lokale gastronomiczne i dokonuje ich charakterystyki. Ostatnią zaś część książki zajmuje szczegółowy opis działalności jednej z gospód o nazwie „Karolinenhof”.

W książce widać doskonały warsztat naukowy młodego bielawskiego historyka oparty na uważnej i szerokiej analizie dostępnych materiałów źródłowych i opracowań.  Na uwagę zasługuje też zaprezentowana w tej pozycji wydawniczej archiwalna ikonografia (w większości pochodząca ze zbiorów Tadeusza Łazowskiego). Zawarte zaś w licznych tabelach i wykresach dane umożliwiają szczegółowe przestudiowanie przedstawionych zagadnień. Zachęcając do lektury książki, która zapewne wkrótce trafi do księgarń przytoczyć należy interesujący fragment ze wstępu charakteryzujący funkcję gospód w owym okresie: „Można powiedzieć, że gospoda była stałym elementem życia każdego mieszkańca Bielawy. Tutaj odbywały się pierwsze młodzieńcze zabawy, uroczystości kościelne, wesela, życie polityczne, czy ostatnie uroczystości jak stypy pogrzebowe”.
 

Rafał Brzeziński: "Gospody u stóp Gór Sowich. Studia z dziejów gastronomii Bielawy do 1945 roku". Oficyna Wydawnicza ATUT – Wrocławskie Wydawnictwo Oświatowe, Wrocław 2006.

 

[Tomasz Śnieżek]

drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2006-12-20, godz. 21:23, Odwiedzin: 8002
Komentarze
DOMINIK SIECZKA 2007-02-20 18:29
Jestem wnuczkiem mieszkającej obecnie w "KAROLINENHOF" T.Nowakowskiej.Po przeczytaniu jestem pełen podziwu dla wysiłków pana Rafała.
POLECAM
A p. RAFAŁA proszę o kontakt
jacek 2007-08-14 11:08
Jak zdobyc tą książke poza Bielawą
kamil 2008-05-14 18:52
nawet ladnie
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0760700703