Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Pecs 1:15 000 [P1/1]

Sudeckie ABC » Muzea, skanseny

Szklarska Poręba - Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej KPN

     Budowa potężnego domu przy ul. Okrzei 28 w Szklarskiej Porębie (w pobliżu dolnej stacji wyciągu na Szrenicę) kosztowała Karkonoski Park Narodowy blisko 3 miliony złotych, drugie tyle wydanych zostało na jego wyposażenie. Przeciwników i osób krytykujących inwestycję KPN było wielu, a budynek nazywano złośliwie od nazwiska poprzedniego dyrektora Parku „pałacem Mocholi”. Dzisiaj, gdy Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej jest otwarte dla turystów i osób zainteresowanych Karkonoszami, głosy krytyki ucichły i słusznie, bowiem inwestycja okazała się trafiona, a jej rolę w edukacji ekologicznej trudno jest przecenić.

    
Na parterze, w dwóch salach, dostępnych także dla osób niepełnosprawnych, dowiedzieć się można o ochronie karkonoskiej przyrody, szlakach turystycznych, dziewięciu ścieżkach dydaktycznych (w tym jedna jest transgraniczna), roślinach, zwierzętach, zjawiskach atmosferycznych, geologii i wielu, wielu innych rzeczach. Uwagę przyciąga wielka panorama wyświetlana z kilku rzutników, pokazująca się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki po naciśnięciu jednego z przycisków umieszczonych na plastycznej mapie Karkonoszy. Podziwiać można widoki ze Śnieżki, Chojnika, schroniska „Samotnia”, Szrenicy, Owczych Skał, Studnični hory, Medvědina i kilku innych miejsc Karkonoszy polskich i czeskich. W planach jest stworzenie kolejnych panoram, które będą uwzględniały pory roku.

    
Na wielkoformatowych tablicach przedstawione zostały zagadnienia związane z bilateralnym rezerwatem biosfery, jakim w 1992 roku objęte zostały Karkonosze (w Polsce mamy dziewięć takich rezerwatów). W drugiej z sal informacje na tablicach rozszerzane są na ekranach monitorów dotykowych, z których zwiedzający korzystają sami. Na wielkich mapach zaznaczone są punkty, opisane na ekranie monitora, których dotknięcie powoduje wyświetlenie żądanej informacji. Jednymi z najciekawszych boksów są te poświęcone działalności człowieka w Karkonoszach, torfowiskom i faunie i florze tych gór. Równie ciekawa jest mapa Karkonoszy, na której za pomocą kolorowych diod pokazane są przejścia graniczne, szlaki turystyczne, granice, ciekawe miejsca, itp.

    
Ogólnie dostępny jest jedynie parter budynku, można tutaj zajrzeć od wtorku do soboty, w godzinach 9.00-15.00. Piętro zarezerwowane jest dla grup, które wcześniej zapowiedzą swój przyjazd. Znajduje się tu sala projekcyjna, pracownie terenowe, plastyczne i biblioteka. Istnieje także możliwość zajęć w terenie, wówczas ich uczestnicy wyposażani są w plecaki, lornetki, notatniki, przyrządy do zbierania próbek gleby oraz termometry pehametry i proste odczynniki chemiczne. Pod opieką pracownika centrum poznają karkonoską przyrodę, a przyniesione do Centrum próbki mają potem możliwość obejrzenia pod mikroskopami. Zajęcia prowadzone są od wielu lat i zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem, ale dopiero teraz, po wyposażeniu KCEE w nowoczesny sprzęt, możliwe jest pełne wykorzystanie znajdującego się tutaj sprzętu.

    
Uzupełnieniem całości jest rozpoczynająca się w pobliżu Centrum ścieżka przyrodnicza prowadząca na Szrenicę, a także tablice na zewnątrz pokazujące rzadkie rośliny i zwierzęta, które w Karkonoszach zagrożone są wyginięciem lub już wyginęły. Sugestywny jest tzw. cmentarzyk śmieci, gdzie dowiedzieć się można, że np. wyrzucona w trawę plastikowa butelka rozkłada się... 1000 lat! Warto odwiedzić Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej, bowiem wizyta może być doskonałym wstępem do wycieczki w Karkonosze.

[Waldemar Brygier]

Fot. Waldemar Brygier Fot. Waldemar Brygier Fot. Krzysztof Hubert Krakowski Fot. Waldemar Brygier Fot. Waldemar Brygier Fot. Waldemar Brygier Fot. Krzysztof Hubert Krakowski Fot. Krzysztof Hubert Krakowski Fot. Krzysztof Hubert Krakowski
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2006-12-03, godz. 17:52, Odwiedzin: 13466
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0726339817