http://www.alpenski.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Sudeckie ABC » Legendy

Jak powstała Ślęża

     Rzecz działa się w czasach, gdy na ziemi nie było jeszcze ludzi, a mieszkały tutaj tylko diabły i anioły. Pewnego razu czarty postanowiły zaczaić się w niewielkim zagajniku na przechodzące tędy anioły. Gdy te nadeszły, zaczęły obrzucać je kamieniami. Po chwili zaskoczenia anioły odpowiedziały tym samym i rozpoczęła się bitwa na kamienie, która trwała aż do wieczora. Szala zwycięstwa przechylała się to na jedną, to na drugą stronę, aż w końcu diabły zostały pokonane i musiały uciekać. Przez cały dzień walki pomiędzy obu walczącymi stronami usypał się spory kopiec kamieni, które spadały nie dotarłszy do celu – to właśnie dzisiejsza Ślęża wraz z Radunią.

     Ciekawą genezę według legendy ma również dzieląca oba wierzchołki przełęcz. Otóż na koniec dnia, gdy już było właściwie po bitwie, jeden z diabłów stanął na zboczu usypanego kopca i strasznie zezłoszczony tupnął nogą. Od tego tupnięcia powstało głębokie obniżenie, noszące dzisiaj nazwę Przełęczy Tąpadła.

drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2006-11-30, godz. 18:39, Odwiedzin: 12366
Komentarze
Emilia Koselska 2007-04-17 17:05
To jest do bani
anna zietek 2009-07-17 10:37
jak to dobrze że jest człowiek lub ludzie, którzy skrzętnie zbierają legendy i podania. TO JEST ŚLICZNE , bo niedzisiejsze!
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0853018761