http://www.alpenski.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Wydawnictwa » Książki

Przewodnik po skałach Ślęży

     W Przewodniku przedstawione są fragmenty charakterystycznych członów oflolitu Ślęży dostępne w terenie, w wybranych przeszło 20 odsłonięciach, gdzie można obserwować makroskopowo cechy strukturalne i teksturalne skał, a w wielu z nich można odróżnić dużą część składu mineralnego i jego wtórnych zmian, które nastąpiły po głównych fazach konsolidacji.

     Bardziej szczegółowe petrologiczne cechy wybranych skał są określone w badaniach mikroskopowych; także cechy chemiczne i geochemiczne, a szczególnie izotopowe, które zostały uzyskane za pomocą nowoczesnej aparatury laboratoryjnej, co może być interesujące dla współczesnego petrologa i może go zachęcić do jeszcze bardziej szczegółowych badań w zależności od postawionego zadania, wynikającego z badań przeprowadzanych na świecie. Tutaj są one jednak przedstawione w stopniu uproszczonym, ponadto podane są fakty i zagadnienia, które mogą być zrozumiałe dla zainteresowanego przyrodnika, a tylko niektóre są naświetlone szerzej, aby zainteresować specjalistę od zagadnień geologiczno-petrologicznych. Są one ilustrowane specjalnymi diagramami, a części objaśniające napisane są mniejszą czcionką. Diagramy, ilustracje i fotografie są wybrane z ostatnich publikacji autora oraz wielu innych badaczy zajmujących się problematyką ofiolitową.

    Podobnie, przeznaczone głównie dla amatorów, niektóre objaśnienia fachowych terminów petrologicznych są napisane mniejszą czcionką. Ze względu na konieczność przedstawiania bardzo szczegółowych opisów petrograficznych zostały pominięte zdjęcia mikroskopowe składu mineralnego i struktur skalnych.

     W Przewodniku nie są omówione inne, różnorodne i niezwykle ciekawe zabytki Ślęży. Treści w nim zawarte ograniczone są do geologii, a głównie do petrologii jej członów skalnych. Dlatego zostało wybranych około 20 punktów obserwacyjnych naniesionych na nieskomplikowanym planie zawartym w publikacji Przyroda Ślężańskiego Parku Krajobrazowego, Sobótka 1995. Na rozmaitych turystycznych mapkach
i szkicach masywu w ostatnich latach zostało zaznaczonych wiele szlaków drogowych prowadzących do różnych obiektów i służących do realizacji różnych badań. Nie były one należycie konserwowane w terenie, a raczej często zmieniane, dlatego autor ich nie wymienia i nie powołuje się na nie.

     Opisane przez siebie obiekty znaczy na wymienionej już, aktualnej szkicowej mapce. Zaznaczone są na niej najważniejsze drogi, od których nietrudno trafić do wyraźnie oznaczonych miejsc odsłonięć skalnych, charakteryzowanych w tekście mniejszego Przewodnika. W tym opracowaniu uwaga jest zwrócona na coraz bardziej szczegółowo odkrywaną skomplikowaną budowę geologiczną Sudetów, co potwierdzają występujące fragmenty mniej lub bardziej kompletnych, w porównaniu do Ślęży, zespołów ofiolitowych (Nowa Ruda, Braszowice, Imbramowice i in.). Różnią się one między sobą wieloma cechami petrologicznymi, takimi jak skład mineralny, chemizm, cechy strukturalne, stopień kolejnych przemian metamorficznych udowadnianych zachowaniem się określonych pierwiastków, a w szczególności pierwiastków śladowych, pierwiastków ziem rzadkich (REE) oraz wieloma innymi cechami.

     Elipsoidalny kształt trasy wycieczki jest wynikiem wyboru najbardziej interesujących do zwiedzania obiektów skalnych.Alfred Majerowicz: ''Krótki przewodnik terenowy po skałach ofiolitowego zespołu Ślęży oraz ich petrologicznej i geologicznej historii''. Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 2006. Okładka twarda, format 15 x 21 cm, stron 64, kolorowe ilustracje, dołączona mapka geologiczna.
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2006-10-09, godz. 18:09, Odwiedzin: 7844
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0704629421