Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Książ, zamek i tarasy

Sudeckie ABC » Muzea, skanseny

Wałbrzych - Pokój Pamięci Mariana Jachimowicza

     Marian Jachimowicz, poeta, eseista i tłumacz, skończyłby tym roku 100 lat. Po śmierci w 1999 r. część jego archiwum — zasobnego w pieczołowicie przez lata gromadzone dokumenty, rękopisy, maszynopisy, fotografie, listy i przedmioty — trafiła do Biblioteki pod Atlantami w Wałbrzychu.

     Tam zrodził się pomysł utworzenia miejsca pamięci o Marianie Jachimowiczu i jego twórczości. Chodziło o to, by w Wałbrzychu, w którym Jachimowicz tworzył przeszło pół wieku, pozostał po nim trwały ślad. I oto 29 września 2006 r. Pokój Pamięci Poety, w którym prezentowane są najróżniejsze typy dokumentów, ale także pamiątki po pisarzu, został uroczyście otwarty.

     Kilka słów o ekspozycji. Najważniejszy jej element stanowi ilustrowany oryginalnymi dokumentami i fotografiami opis życia Jachimowicza. Narrację prowadzi tu częściowo sam poeta, który zostawił niepublikowany szkic autobiograficzny. Jego opowieść uzupełniają stare zdjęcia z Borysławia, Budapesztu i Łomży, listy (m.in. Brunona Schulza, Tadeusza Kantora, Juliana Przybosia, Kazimierza Wyki, Jana Brzękowskiego), fotografie wykonane przez samego Jachimowicza podczas licznych imprez literackich, drobne druki, dokumenty, zapiski, notatki poetyckie itp.

     Dopełnieniem materiału ilustracyjnego są rękopisy i maszynopisy prezentowane w gablotach, książki Jachimowicza, najstarsze dokumenty rodzinne (z lat 1900-1912), dokumenty osobiste, a także książki z dedykacjami, m.in. Bolesława Leśmiana, J. Przybosia, K. Wyki, Mariana Pankowskiego. Są w nich również prezentowane drobne przedmioty należące do pisarza.

     Na ścianach zaprezentowano także, oprócz plansz biograficznych, przykłady twórczości plastycznej i świetne próby fotografii artystycznej, zupełnie nieznane szerszej publiczności.

     W Pokoju Pamięci znalazło się też miejsce na prezentację multimedialną. Na monitorze komputera, umieszczonym w regale gromadzącym książki z biblioteczki Jachimowicza, można oglądać zapisy filmowe z udziałem poety, wysłuchać jego wypowiedzi w audycji radiowej, obejrzeć zdjęcia i obrazy, a także skorzystać z pełnej bibliografii, przygotowanej w Bibliotece pod Atlantami.

     Otwarcie Pokoju Pamięci Poety stanowiło najważniejszą część imprezy nazwanej „Dniem Jachimowicza”, podczas której odbyły się wernisaże dwóch jego wystaw — malarskiej i fotograficznej — oraz premiera pośmiertnie wydanej książki „Jak ptakom i Aniołom”, zawierającej dwa nie wydane tomy poetyckie i kilkanaście ostatnich wierszy odnalezionych w archiwum. Wstęp do książki napisał prof. Stanisław Jaworski. Imprezę zakończyła projekcja poświęconego poecie filmu biograficznego Elżbiety Sitek „Jestem tym, co mnie otacza”.


[Jacek Czarnik]

Biblioteka pod Atlantami
Rynek 9
58-300 Wałbrzych
tel. 0-74 664 99 21
www.atlanty.walbrzych.pl
e-mail: sekretariat@atlanty.walbrzych.pl

Przeczytaj o wystawie zdjęć M. Jachimowicza
Przeczytaj biogram Mariana Jachimowicza
Fot. Jacek Czarnik
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2006-10-06, godz. 17:27, Odwiedzin: 11515
Komentarze
Wojciech Jachimowicz 2008-03-20 09:20
Bardzo jestem zadowolony, że powstała taka inicjatywa i doprowadzono ja do końca.
Pozdrawiam Wjciech Jachimowicz
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0730478764