http://www.alpenski.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Wojenne epizody Dolnego Śląska

Wydawnictwa » Książki

Polanica Zdrój wczoraj i dziś

     Książka o Polanicy ma łączyć, a nie dzielić; wspólne jej czytanie ma jednoczyć tych, którzy się tu urodzili i tych, którzy się tu osiedlili, a przede wszystkim ma zbliżyć w miłości do swojej małej ojczyzny Niemców i Polaków, to jest tych, którzy wyrokiem historii to miasto z bólem serca opuścili i wspominają je jako "raj utracony" i tych, którzy przyjechali tu często również sami zmuszeni do opuszczenia swojej ojcowizny.

     Na książkę składają się dwa tomy. Podstawą tomu pierwszego, historii niemieckiej miejscowości Altheide Bad, jest Heimatbuch. Altheide Bad Georga Wenzela. Tom II to historia polskiego miasta Polanicy Zdroju. Taka prezentacja dziejów miasta w jednym dziele, w dwóch częściach, służy podkreśleniu ciągłości jego rozwoju.

     Opracowanie i wydanie tej książki jest wyrazem dążenia do porozumienia między Niemcami i Polakami i tak jak dotychczasowe działania Towarzystwa Miłośników Polanicy, ma pomóc w zasypaniu podziałów, przecież potomkowie dawnych niemieckich mieszkańców i polskich pionierów Polanicy są mieszkańcami zjednoczonej Europy. Ma też na celu przybliżenie obecnym, polskim mieszkańcom Polanicy Zdroju i Dolnego Śląska, historii miasta przed i po 1945 r.; w tym także młodemu pokoleniu również okresu powojennego.

     W obu tomach przypomniano sylwetki wielu ludzi, tych znaczących, ale i zwyczajnych mieszkańców, bez których nie byłoby takiej Polanicy, jaką znamy.

     Pokoleniom Polaków urodzonym po wojnie chcemy opowiedzieć historię Polanicy i losy jej mieszkańców, którzy przywiani tu wichrami wojny, opuściwszy swe domy na Kresach i w centralnej Polsce, zagospodarowywali miasto opuszczone przez poprzednich gospodarzy. Staraliśmy się prześledzić dzieje miasta i losy mieszkańców, aby nie pominąć żadnego istotnego procesu, czy ważnego wydarzenia.

     Niemcom, którzy zapoznają się z tą książką, ma uświadomić, że historia nie zatrzymała się w 1945 r., że Polanica rozwija się nadal, pięknieje i nie jest to tylko miniona, zachowana w pamięci uroda. W relacjach dawnych mieszkańców Altheide miesząją się dwa wątki: jeden to irytacja połączona niekiedy ze złością i wyczuwalną postawą wyższości, żeby nie rzec pogardy, dla działań Polaków w pierwszych miesiącach powojennych, drugi - to nieskrywana duma z tego, jak dzisiaj wygląda Polanica Zdrój i jej chluba - park zdrojowy i deptak i jak to miasto prezentuje się na tle innych miejscowości.

     Z kolei Polakom ta książka ma przypomnieć, że przez sześć stuleci mieszkańcy Polanicy mówili po niemiecku (przy tym własnym dialektem, o czym dalej) i że to oni właśnie w okresie niebywałego rozwoju miejscowości w latach 1904-1940 stworzyli to miasto i uzdrowisko. Chcielibyśmy, aby nie dziwiły już mieszkańców miasta tablice upamiętniające jego twórców - Georga Berlita, Georga Haasego, czy innych zasłużonych niemieckich mieszkańców.

     Postać profesora Henryka Schlechta poprzez jego decyzję o pozostaniu, aby służyć swojąwiedzą medyczną (podyktowaną przecież rzadkim wtedy wśród Niemców poczuciem winy wobec narodu polskiego) jaśnieje jak proroczy, wyprzedzający historię, symbol i jak most, który nie tylko spina, ale i łączy brzegi rzeki, tak jak łączy historię Altheide Bad i Polanicy Zdroju.

     Naszym wspólnym pragnieniem - moim, Georga Wenzela i Krystyny Jazienickiej-Wytyczak, redagującej Tom II, jest, aby Polanica Zdrój wczoraj i dziś była takim mostem.

Henryk Grzybowski
Polanica Zdrój, 14 sierpnia 2005 r.

Kup książkę w naszym BAZARZE


drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2006-10-04, godz. 11:02, Odwiedzin: 12605
Komentarze
Paweł Macias 2007-06-13 13:12
Nie ma histori Połanica
altheider 2007-11-19 23:24
Książka jest do nabycia w Biurze Promocji Miasta (074 8682 444) i bibliotece miejskiej (074 8681 467) w cenie 60 zł za 2 tomy
nicol dziedzina 2009-03-19 16:21
nuda
nie ma nic o polanicy
kicha
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0721819401