http://www.ksiegarnia.naszesudety.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Wycieczki » Rowerowe » Wycieczki rowerowe na Przedgórzu Sudeckim

Okolice Świdnicy

Świdnica - Sulisławice - Wiśniowa - Bagieniec - Bolesławice - Nowice - Piotrowice Świdnickie - Pastuchów - Skarżyce - Morawa - Strzegom - Świdnica
Wycieczka rowerowa łatwa, trasa liczy ok.:45 km

     Ze Świdnicy jedziemy w kierunku Żarowa. Z lewej strony mijamy wieś Sulisławice i po 3 km dojeżdżamy do Wiśniowej. Po prawej stronie możemy zobaczyć neorenesansową rezydencję rodzin: von Sommerfeld i von Zedlitz-Leipe; częściowo zamieszkaną. Z Wiśniowej skręcamy w lewo do Bagieńca. Tutaj znajdują się stawy dla miłośników wędkowania, kort tenisowy dla tenisistów, a na wyspie stoi remontowany gotycko-renesansowy zamek, w którym przebywał podczas swych wojaży po Śląsku niemiecki poeta Johann Wolfgang Goethe. Na jego cześć raz w roku w Bagieńcu odbywają się Dni Goethego.

     Jedziemy drogą brukowaną do Bolesławic, gdzie na krzyżówce przy drodze stoją symbole dawnego prawa - dwa krzyże pokutne. Potem przez Nowice do Piotrowic Świdnickich. Tu znajduje się ruina renesansowego pałacu, który był jedną z najbardziej okazałych rezydencji ziemi świdnickiej. Następnie kierujemy się na Pastuchów będący jedną z najstarszych wsi ziemi świdnickiej. Dziś możemy tu zobaczyć ruiny renesansowego pałacu pochodzącego z XVI wieku.

     Odbijamy na Skarżyce, gdzie znajduje się stadnina koni, przejeżdżamy koło stadniny i wjeżdżamy w park i cały czas prosto jedziemy około 1 km do Morawy. Tutaj na uwagę zasługuje rezydencja pochodząca z XVII wieku należąca do rodziny von Kramst. Obiekt posiada interesujące połączenie stylu neorenesansowego i neoklasycystycznego. Rezydencja otoczona jest malowniczym parkiem. Obecnie obiektem zajmuje się Fundacja św. Jadwigi. Oprócz tego w Morawie znajduje się hipodrom, gdzie organizowane są zawody pucharu świata.

     Z Morawy kierujemy się na Strzegom. W mieście tym jest jedna z najcenniejszych gotyckich świątyń Polski - bazylika mniejsza pw. św. apostołów Piotra i Pawła. Na jej wieży wiszą 3 oryginalne dzwony, w tym dzwon mały uważany za najstarszy działający dzwon w Polsce. W rynku na uwagę zasługuje wieża ratusza zwana targową z XIV wieku, gdzie można podziwiać ekspozycję muzealną dotyczącą miasta i okolic, a sama wieża, zwieńczona szklaną kopułą, stanowi wspaniały punkt widokowy.

Powrót do Świdnicy przez Przyłęgów, Łażany, Żarów, Bożanów i Wierzbną.

PRAKTYCZNE INFORMACJE:

Informacja Turystyczna w Świdnicy, ul. Wewnętrzna 2 (Rynek), tel. 74/ 852 02 90

[Iwona Radziwiłko - IT Świdnica]

Pałac w Morawie. Fot. Iwona Radziwiłko
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2006-08-11, godz. 16:22, Odwiedzin: 9344
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0944569111