http://www.alpenski.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Jelenia Góra (przewodnik)

Wydawnictwa » Książki

Maciej Bogusz Zygmunt Stęczyński (1814-1890)

    Publikacja ta, mimo iż jest to biogram, będzie interesująca zapewne dla wszystkich interesujących się tematyką tatrzańską, beskidzką, pienińską czy sudecką, a także dla miłośników kresów, a zwłaszcza Lwowa i Śląska.

     Praca przydatna będzie kolekcjonerom przy identyfikowaniu lub ustalaniu autorstwa rycin wykonanych przez Stęczyńskiego (niekiedy występujących jako anonimowe), jak i określaniu publikacji z jakich one pochodzą.

     Maciej Bogusz Zygmunt Stęczyński (1814-1890), jest postacią ważną dla miłośników polskich gór, zwłaszcza Tatr i Pienin, ale również Beskidów i Sudetów, a także miłośników Krakowa i Lwowa oraz wielu miejscowości Małopolski i Śląska. Wszystkie te rejony zwiedzał, rysował i opisywał. Był nierzadko pierwszym i jedynym w XIX w. piewcą ich piękna i twórcą wielu unikatowych widoków mających dużą wartość dokumentalną. Zawierają je głównie albumy Okolice Galicji (1847-1848), Pamiątka malownicza (1852-1853) i poemat Tatry w dwudziestu czterech obrazach (1860), do dziś często wykorzystywane jako źródło wiedzy oraz materiału ikonograficznego. Wykonał też unikatową serię rycin z pełną panoramą widoku z Kopca Kościuszki w Krakowie (1852). Jego dorobek w zakresie 'krajowidoków' był niewiele mniejszy od dokonań sławnego Napoleona Ordy.

     Niniejsze wydawnictwo zawiera pierwszy w pełny i poprawny biogram tego niezwykłego człowieka, najaktywniejszego polskiego krajoznawcy XIX w., niedocenionego twórcy, który ma w dorobku kilkadziesiąt dzieł wydanych drukiem lub pozostawionych w rękopisie oraz ponad 500 rycin i rysunków.


Kup książkę w naszym BAZARZE

Wojciech W. Wiśniewski: ''Maciej Bogusz Zygmunt Stęczyński (1814-1890). Pierwszy miłośnik Tatr, Beskidów i Sudetów. Życie i twórczość''. Wydawnictwo Promo, Kraków 2006. 200 numerowanych egzemplarzy. Okładka kartonowa, 64 strony, 17x13 cm
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2006-05-13, godz. 21:29, Odwiedzin: 9159
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0758619308