Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Wycieczki » Narciarskie

Trasy narciarskie w Jakuszycach

     Jakuszyce od wielu lat znane są jako centrum narciarstwa biegowego. W 1976 roku odbył się I Bieg Piastów, a w 2005 roku jego XXIX edycja. Impreza zyskała na popularności i ma dzisiaj rangę międzynarodową, a Jakuszyce zwane są mekką polskiego narciarstwa biegowego. Nie ma w tym cienia przesady, bowiem jak tylko pojawiają się sprzyjające warunki, na leśne drogi ruszają ratraki i przygotowują trasy dla miłośników tego sportu. W ostatnich latach coraz więcej odbywa się też treningów i zawodów biathlonowych oraz wyścigów psich zaprzęgów. Dla narciarzy biegowych przygotowano 14 tras, połączonych ze sobą w przemyślaną sieć, dobrze oznaczonych w terenie.


 1. Trasa dla początkujących. Prowadzi z Jakuszyc do Orla drogą dojazdową, nie wymaga większych umiejętności zjazdowych.
 2. Trasy inhalacyjne. Cztery krótkie trasy zaczynające się w rejonie działu Izerskiego pozwalające na łączenie różnych tras dłuższych. Trasa oznaczona literką D wymaga umiejętności zjazdowych.
 3. Trasa Straży Granicznej. Łatwa trasa zaczynająca się w Jakuszycach i prowadząca nasypem dawnej kolei łączącej Jelenią Górę z czeskim Tanvaldem. Po zejściu z nasypu, łagodnie obniża się do przejścia granicznego i dalej do Harrachova.
 4. Trasa Koziniec. Dość łatwa trasa pozwalająca pokonać tzw. worek jakuszycki. Wiedzie cały czas w osłoniętym terenie, dopiero końcowy odcinek do Chatki Górzystów poprowadzony jest przez Izerską Halę.
 5. Izerska Hala. Prowadzi z Chatki Górzystów do Świeradowa-Zdroju.
 6. Trasa KGHM Polska Miedź. Trasa dla średniozaawansowanych narciarzy.
 7. Krogulec. Usytuowana w samym sercu Gór Izerskich, wymaga wspięcia się na Krogulec (1001 m npm).
 8. Jeleniogórska. Dość trudna orientacyjnie, należy zachować ostrożność i wzmóc uwagę w miejscach, gdzie może nagle skręcić. Poza tym warta polecenia ze względu na swój przebieg.
 9. Wołga, Górny Dukt Końskiej Jamy. Trasa w formie pętli mającej swój początek w Jakuszycach. Na narciarzy czeka w końcówce dość wymagający zjazd do jakuszyc. Poza tym trasa przyjemna, przeznaczona dla średniozaawansowanych.
 10. Trasa Elektrowni Turów. Łatwa trasa, ale narażona na zawiewanie śniegiem podczas złej pogody.
 11. Trasa Marszałkowska. Łatwa i bardzo krótka trasa, polecana dla nowicjuszy. Można spróbować swoich sił, jednocześnie podszkolić swoją technikę.
 12. Trasa Bez Łaski. Prowadzi ze skraju Jakuszyc na Rozdroże pod Cichą Równią, wymaga włożenia sporego wysiłku w podejście na Rozdroże.
 13. Nowa Górna. Trasa z Jakuszyc na Rozdroże pod Cichą Równią, ale nieco dookoła. Jej wadą jest, że można tu spotkać psie zaprzęgi, co utrudnia bieganie. Przeznaczona raczej dla średniodoświadczonych narciarzy
 14. Trasa Radiowej Jedynki. Trasa w formie pętli ze startem i metą w Jakuszycach. Tutaj również można natknąć się na psie zaprzęgi.
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2006-01-05, godz. 23:04, Odwiedzin: 18815
Komentarze
Bożena Kiser 2008-12-26 11:35
opisy tras bardzo ładne , szkoda jednak ,że od trzech sezonów bardzo słabo utrzymane. To może zniechęcić tych , którzy dopiero zaczynją. Poza tym kłótnie między "polaną" a "Orlim " odbijają się przede wszystkim na nas użytkownikach. MOże trzeba znalażć kompromisowe rozwiązanie i dać wszystkim możliwość korzystania z uroków tej okolicy ,jak najlepiej. Dobrze utrzymane trasy we wszytskich kierunkach to gwarancja bezpieczeństwa i radość z pobytu w Izerach. Kiedy zaczynałam biegać wszystkie trasy łączyły się w okolicy schroniska "Orle" gdzie można było odpocząć , coś zjeść, ogrzać się skorzystać z WC, a teraz trzeba samemu przecierać szlaki , lub liczyć na pana Stasia ,który nakłada ślady. Dodam ,że tam są wyjatkowo ładne trasy, które w ubiegłym sezonie nie były przygotowywane, a ludzie i tak odwiedzali "Orle". Tylko po co taka niechęć , wszyscy na tym stracą. Apeluję w imiemiu tych ,którzy mimo tych przeszkód przyjeżdzają tam regularnie o rozsądek .
Jolanta Sahler 2008-12-26 21:53
Hallo!
Mam zamiar po latach odwiedzić trasy biegowe w Jakuszycach. Może miałby ktoś ochotę mi towarzyszyć? Termin - pierwszy tydzień stycznia 2009. Będzie mi b. miło, bo samej jest nudno....

M DZIEKAN 2009-01-13 11:59
P JOLU i jak było -proszę napisać jak przygotować się do kilkudniowego pobytu w jakuszycach z nartami biegowymi-gdzie znależć nocleg i być zadowolonym z pobytu
marian tarnowski 2010-01-03 10:50
kto jest chetny na czestsze wyjazdy do Jakuszyc? Mieszkam we Wroclawiu i moge tez w tygodiu wyjezdzac-moim lub czyims autem moj tel 515128998 Marian
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.2471799850