Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Wydawnictwa » Książki

Kulturowe aspekty sudeckich uzdrowisk obecnego regionu dolnośląskiego w XVII-XVIII wieku

     O niniejszej książce: "Można stwierdzić, że wkład polskiej literatury wtórnej w stosunkowo niewielkim stopniu przyczynił się do wzbogacenia i uporządkowania wiedzy o omawianej tematyce. Rodzime piśmiennictwo zdecydowanie koncentrowało się na okresie od przełomu XVIII i XIX w. począwszy oraz na polskim aspekcie problematyki zdrojowej.

     Ogólne podsumowanie literatury przedmiotu, a tym samym dotychczasowego zakresu badań i stanu wiedzy, wygląda następująco: do 1945 r. funkcjonowało prawie wyłącznie piśmiennictwo niemieckie; później wykazywało ono zdecydowany spadek zainteresowania tematyką i ustąpiło miejsca piśmiennictwu polskiemu, które nie objęło wszystkich obszarów tematycznych. Próbą częściowego wypełnienia tych luk jest niniejsza książka, a to ze względu na wybór mniej eksploatowanego zakresu czasowego oraz zneutralizowanie czynnika narodowościowego, co pozwoli na plan pierwszy wysunąć się śląskiej regionalności".

[Z rozdziału I]

Kup książkę na naszym BAZARZE

Jacek Dębicki: ''Kulturowe aspekty sudeckich uzdrowisk obecnego regionu dolnośląskiego w XVII-XVIII wieku''
. Wydawnictwo Marszałek, Toruń 2005. Okładka miękka, format 16,5 x 24 cm, stron 292, czarno-białe ilustracje

drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-12-07, godz. 17:26, Odwiedzin: 8466
Komentarze
bohemosilesiphilus 2005-12-15 12:38
Panie Jacku - gratuluję, ale dlaczego tak skomplikowany tytuł: Nie było prościej - "... sudeckich uzdrowisk w granicach obecnej RP" (bo co to jest "region dolnośląski"?), choć to kryterium topograficzne i tak jest nieco dziwaczne. Może nie trzeba aż tak się bać problematyki pozostałych zdrojów czeskich i morawskich (że o kilku ślaskich nie wspomnę), tzn. tych, które dziś są w granicach Rep. Czeskiej, zwłaszcza, że wiele z nich ma genezę późniejszą niż XVIII w. i "wypadłyby" z obszaru tematycznego książki. A tak mamy kolejną pracę w stylu "Historia Starozytnego Rzymu w granicach dzisiejszej Republiki Francuskiej". Niemniej gratuluję - ktos wreszcie przełamał polakocentryzm i przemożny nurt graniczącego z obłedem dowodzenia, że w Sudetach spotkać można było głównie Polaków. W przyszłośc więcej odwagi - tylko my określamy granice naszej wolności!!! Nie dajmy sobie tej "metawolności" odebrać.
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0681700706