Wszystko zaczęło się od Sylwestra Chęcińskiego, który w Lubomierzu znalazł odpowiednie plenery do kręcenia w 1967 roku swej komedii „Sami Swoi”. Mieszkańcy polubili bohaterów komediowej trylogii, a niektórzy nawet się z nimi utożsamiali. W 1992 roku wyszedł pierwszy numer lokalnej gazetki „Sami Swoi”, a redaktorzy zaczęli gromadzić pamiątki związane z filmową przeszłością miejscowości. W lipcu 1996 r. przed Domem Płócienników postawiono dwie drewniane postacie Kargula i Pawlaka. Stąd już niedaleko było do utworzenia muzealnej placówki.
Mieści się ona w zabytkowym, XVI-wiecznym budynku i zajmuje kilka pomieszczeń na parterze. Można tutaj m.in. obejrzeć fragmenty filmów, słynny płot oddzielający posesje głównych bohaterów i ozdobiony koszulami i garnkami, fragment muru z pamiętnym napisem „3 x NIE”, karabin z „którego zamek wylata”, granat do świątecznego ubrania, czy wreszcie ziemię z Krużewnik. Całości dopełnia ekspozycja sprzętów i urządzeń wykorzystywanych w czasach powojennych przez osadników.
Przy okazji pobytu w muzeum warto zobaczyć znajdującą się w bezpośrednim jego sąsiedztwie kolekcję tablic upamiętniających pobyty w Lubomierzu sławnych aktorów. Ich wizyty najczęściej były związane z organizowanym tutaj od 1997 roku Festiwalem Filmów Komediowych. Przed Domem Płócienników stoi stara i pięknie uformowana kolumna poświęcona św. Maternusowi, patronowi tutejszego kościoła.
Muzeum "Kargula i Pawlaka", ul. Wacława Kowalskiego 1, tel. 0-75 781 48 74, tel./fax 0-75 783 35 73, e-mail: muzeum@sami-swoi.com.pl; czynne: wt.-pt 10.00-16.00 sb-nd 11.00-16.00 Zobacz także:
Nie tylko Kargule
|