http://www.ksiegarnia.naszesudety.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Złoto. ABC poszukiwacza

Sudeckie ABC » Muzea, skanseny

Lubomierz - Muzeum Kargula i Pawlaka

     Wszystko zaczęło się od Sylwestra Chęcińskiego, który w Lubomierzu znalazł odpowiednie plenery do kręcenia w 1967 roku swej komedii „Sami Swoi”. Mieszkańcy polubili bohaterów komediowej trylogii, a niektórzy nawet się z nimi utożsamiali. W 1992 roku wyszedł pierwszy numer lokalnej gazetki „Sami Swoi”, a redaktorzy zaczęli gromadzić pamiątki związane z filmową przeszłością miejscowości. W lipcu 1996 r. przed Domem Płócienników postawiono dwie drewniane postacie Kargula i Pawlaka. Stąd już niedaleko było do utworzenia muzealnej placówki.

     Mieści się ona w zabytkowym, XVI-wiecznym budynku i zajmuje kilka pomieszczeń na parterze. Można tutaj m.in. obejrzeć fragmenty filmów, słynny płot oddzielający posesje głównych bohaterów i ozdobiony koszulami i garnkami, fragment muru z pamiętnym napisem „3 x NIE”, karabin z „którego zamek wylata”, granat do świątecznego ubrania, czy wreszcie ziemię z Krużewnik. Całości dopełnia ekspozycja sprzętów i urządzeń wykorzystywanych w czasach powojennych przez osadników. 

     Przy okazji pobytu w muzeum warto zobaczyć znajdującą się w bezpośrednim jego sąsiedztwie kolekcję tablic upamiętniających pobyty w Lubomierzu sławnych aktorów. Ich wizyty najczęściej były związane z organizowanym tutaj od 1997 roku Festiwalem Filmów Komediowych. Przed Domem Płócienników stoi stara i pięknie uformowana kolumna poświęcona św. Maternusowi, patronowi tutejszego kościoła.

Muzeum "Kargula i Pawlaka", ul. Wacława Kowalskiego 1, tel. 0-75 781 48 74, tel./fax 0-75 783 35 73, e-mail: muzeum@sami-swoi.com.pl; czynne: wt.-pt 10.00-16.00 sb-nd 11.00-16.00Zobacz także:
Nie tylko Kargule
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-12-06, godz. 08:48, Odwiedzin: 29328
Komentarze
M.Rudy 2010-07-24 22:48
Miejscowośc wyglada jakby czas się dla niej zatrzymał w czasach Kargula i Pawlaka. Trzeba wstapic do Lubomierza i doświadczyc tego uczucia. Muzeum troszkę małe ( trzy niewielkie pomieszczenia) ale pamiatek z filmu sporo:) Warto zajżec i zobaczyć.
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0712840557