http://www.ksiegarnia.naszesudety.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Artykuły

Sztolnie Luftwaffe

     Ponad Starym Zdrojem (od 1919 roku dzielnicą Wałbrzycha) wznosi się charakterystyczny, zalesiony masyw górski. Na szczególną uwagę spośród wzgórz zasługuje Ptasia Kopa 590 m. n.p.m. W średniowieczu miejsce pozyskiwania rud srebra i ołowiu. W czasach funkcjonowania uzdrowiska Altwasser cel wycieczek turystów i kuracjuszy. W okresie II wojny światowej pełniła ważną rolę strategiczną.

    Wałbrzych, ośrodek niezbyt wielki, ale ważny dla przemysłu zbrojeniowego III Rzeszy, nie był bombardowany. Hitlerowcy postanowili zatem przenieść do miasta część zakładów zbrojeniowych z terenów objętych działaniami wojennymi. Pod Chełmiec ewakuowano m.in. firmę Ziehl-Abegg z Berlina, która na potrzeby Luftwaffe produkowała odbiorniki sygnału radarowego Flensburg i Naxos.

     Równolegle Niemcy drążyli w masywie Ptasiej Kopy potężny schron przeciwlotniczy, w którym ukryto wywiezione z Berlina urządzenia. Schrony lokalizowano pod parkami, w pobliżu cmentarzy oraz obiektów zabytkowych.

     Schron przy ul. Pocztowej, nad brzegiem Pełcznicy, posiadał sześć wejść wyposażonych w śluzy przeciwgazowe. Powierzchnia ogólna obiektu wynosiła 381 mkw., natomiast powierzchnia użytkowa 346 mkw. Niestety nie wiadomo, czy Niemcy wznowili produkcję urządzeń lotniczych w Wałbrzychu.

     Nieznany jest również los wyposażenia zakładu. Bezpośrednio po wojnie obiekt przejęło wojsko, potem Obrona Cywilna. Pozostałości schronu zasypano na początku lat 90., kiedy likwidowano kopalnie. Jedynym śladem po tajemniczej sztolni pozostało murowane wejście, od strony ul. Pocztowej.


[ARS - Słowo Polskie Gazeta Wrocławska]
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-12-01, godz. 20:35, Odwiedzin: 6827
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.1088840961