http://www.ksiegarnia.naszesudety.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Dzieje Ziemi Kłodzkiej

Sudeckie ABC » Pasma » Masyw Śnieżnika

Kletno - Podziemna Trasa Turystyczna

    Kopalnie w rejonie Kletna istniały już w wieku XIV. Wydobywano tutaj wówczas rudy srebra, miedzi i żelaza. Prawdziwą jednak "furorę" zrobił ten region po II wojnie światowej, gdy Rosjanie zaczęli szukać miejsc, gdzie można by wydobywać uran, niezbędny do produkcji bomby atomowej. Jednym z takich miejsc okazało się Kletno. 

     Przez kilka lat wydrążono 37 kilometrów chodników i wydobyto na powierzchnię ponad 120 tys. metrów sześciennych skał. Na początku ilość uzyskiwanego uranu zadowalała, ale z czasem zawartość tego pierwiastka okazała się być mniejsza od oczekiwań i w roku 1953 kopalnie zamknięto. Później wydobywano tu jeszcze fluoryt, ale też niezbyt długo. Sztolnie stały się wówczas celem eksploracji miłośników tego typu obiektów.

     Udostępniona we wrześniu 2002 roku sztolnia nosiła numer 18. Ma około 200 metrów długości i zaprezentowano w niej kilka ekspozycji omawiających dzieje górnictwa na tym terenie. W ciekawy sposób (poprzez odpowiednie oświetlenie) wyeksponowano minerały znajdujące się w ścianach sztolni. Sztolnia jest wysoka (1,7 - 2 m), temperatura wewnątrz wynosi +7 stopni. Trafić do niej bardzo łatwo z parkingu przy Jaskini Niedźwiedziej drogą w stronę Siennej (800 m).
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-04-18, godz. 21:28, Odwiedzin: 5101
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0895340443