http://www.alpenski.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Raport Wilczura

Sudeckie ABC » Pasma » Masyw Śnieżnika

Międzygórze - kościół św. Józefa

     W tej bardzo znanej miejscowości wczasowej w Masywie Śnieżnika znajdują się blisko siebie dwa kościoły. Górny -  murowany, pod wezwaniem św. Krzyża, pochodzi z XIX w. Kiedyś służył on ewangelikom.

    Kościół drewniany p.w. św. Józefa stoi niżej, vis a vis restauracji Złoty Róg. Budowano go w latach 1740-42, a w roku 1920 powiększono. Dziś jego prostokątna bryła ma wymiary 20 x 12 m. Dołączone jest do niej małe prezbiterium i boczna kruchta, przez którą prowadzi wejście. Na ścianach są widoczne dwa rzędy okien.

     Do 2001 roku dach kościoła i wieńcząca go smukła sygnaturka pokryte były łupkiem. Do tego czasu był to jedyny zachowany w Sudetach kościół drewniany o dachu pokrytym łupkiem. Nie każdy rodzaj tej skały nadaje się jednak na dachówki, musi się on łatwo rozłupywać na duże i cienkie płaty. W polskich Sudetach jedyny kamieniołom takiego łupka szarogłazowego znajduje się koło Jarnołtówka w Górach Opawskich. Aż do pierwszej wojny światowej pozyskiwano stamtąd płyty o powierzchni ok. 1 m2  przy grubości  3-5 mm. Kryto nim kiedyś nie tylko dachy, ale czasem i ściany boczne domów. W roku 2001 przeprowadzono remont kościoła - m. in. usunięto z dachu i z sygnaturki łupek i położono gont, poniewaz tak było pierwotnie, łupek pojawił sie w wyniku poprzedniego remontu, ok. roku 1920. Uznano, że nalezy przywrócic stan z XVIII w. 

    Wewnątrz, wokół nawy, do połowy jej długości, po obu stronach, biegną balkony połączone z chórem muzycznym. Kościół posiada sufit pseudokasetonowy, na wzór renesansowych stropów. Sporo rzeźb Michała Ignacego Klahra (jego ojciec Michał Klahr zwany Starszym był najwybitniejszym barokowym rzeźbiarzem na całej Ziemi Kłodzkiej) z końca XVIII w. i  obrazy nieznanego autorstwa, pochodzące z  poł. XIX w. W absydzie - prezbiterium stoi piękne retabulum ołtarzowe w kształcie bukietu liści z obrazem przedstawiającym św. Józefa i małego Jezuska. Znany jest jego autor - Hieronim Richter. Na ambonie widoczne są malowane przedstawienia ewangelistów a w zwieńczeniu jej baldachimu tablice z 10 przykazaniami. Stacje drogi krzyżowej ufundowano w XVIII w. jako wota z prośbą o deszcz, który nie padał wówczas w ogóle przez trzy miesiące.

    Oba kościoły w Międzygórzu są obecnie (z braku proboszcza) obsługiwane przez księdza dojeżdżającego z Wilkanowa. Od kwietnia do września nabożeństwa odprawia się w kościele górnym, natomiast od października przez całą zimę w przedstawionym powyżej kościele dolnym. Msza św. w niedzielę o godz. 10.

[Opracowanie: Witold Papierniak]

drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-04-18, godz. 21:26, Odwiedzin: 8030
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0752961636