http://www.ksiegarnia.naszesudety.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Sudeckie ABC » Muzea, skanseny

Jaworzyna Śląska - Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku

     W 1843 roku na 49 kilometrze linii kolejowej z Wrocławia do Świebodzic powstała stacja kolejowa, nazwana Königszelt. Nazwa nawiązywała do wydarzenia, jakie miało miejsce w 1761 roku. Wtedy to w tym miejscu stanął namiot króla pruskiego Fryderyka Wilhelma II.

     Kilkadziesiąt lat później, pod koniec XIX wieku, przy rozwijającym się węźle, powstała pierwsza parowozownia, ale wkrótce okazało się, że jest ona za mała w stosunku do wzrastającyh potrzeb. W latach 20-tych XX wieku wybudowano więc kolejną, nowocześniejszą. Obecnie znajduje się w niej Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku.

     1 sierpnia 2004 roku na bazie starszego, zaniedbanego skansenu powstała obecna placówka, która jest własnością gminy Jaworzyna Śląska. Prowadzi ją Jacek Jerczyński, który wraz z grupą zapaleńców stara się nadać ekspozycji nowego wymiaru i atrakcyjności. Od chwili "ponownych narodzin" skansenu, do taboru przejętego od PKP przybyło wiele nowych eksponatów, w tym m.in. niemiecki wagon towarowy z okresu międzywojennego, maszyna parowa, dźwig, kolekcja motocykli harley davidson oraz legendarny komputer ODRA.

     Dla zwiedzających przygotowano szereg atrakcji, np. przejazdy drezyną ręczną, wystawę starych dokumentów i pamiątek związanych z kolejnictwem oraz możliwość przenocowania w wagonie sypialnym lub salonce służącej niegdyś dyrekcji PKP. Planowane jest również przystosowanie składu składającego się z lokomotywy parowej i starych wagonów, który mógłby jeździć po dolnośląskich szlakach jako pociąg retro. Byłaby to z pewnością duża atrakcja dla turystów odwiedzających nasz region.

     Najstarszym eksponatem jest lokomotywa Tkh2-12 firmy Union Giesserei z 1890 roku, jedyna na świecie z tej serii. Poza tym mozna obejrzeć ponad 40 lokomotyw oraz blisko 50 wagonów, żurawie kolejowe i pług poruszający się po torach. Wszystko to na ponad 1,5 kilometrowym odcinku torów.


Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku
Jaworzyna Śląska, ul. Towarowa 2
tel. 0-74 856 43 30
Czynne codziennie IV-X 8.00-17.00, XI-III 8.00-15.00
Bilety w cenie 7 zł, ulgowe (także dla grup powyżej 7 osób) 4 zł. [październik 2005]
e-mail: muzeumkolejnictwa@gmail.com
www: www.muzeumtechniki.pl

Zobacz także:
1% podatku dla Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa
Fot. Waldemar Brygier Najstarszy eksponat: lokomotywa Tkh2-12. Fot. Waldemar Brygier Fot. Waldemar Brygier Fragment ekspozycji w pomieszczeniach muzeum. Fot. Waldemar Brygier Wieczór w skansenie. Fot. Waldemar Brygier Skansen nocą. Fot. Waldemar Brygier Skansen nocą. Fot. Waldemar Brygier Skansen nocą. Fot. Waldemar Brygier
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-10-23, godz. 13:18, Odwiedzin: 14728
Komentarze
ela matkowska 2008-08-30 20:19
Byłam już w muzeum i w niedziele jadę ponownie , świetnie a mój 3 letni syn wprost szaleje za lokomotywami. Polecam
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0797379017