http://www.ksiegarnia.naszesudety.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Sudeckie ABC » Muzea, skanseny

Bystrzyca Kłodzka - Izba Pamięci Rolnictwa Gmin Masywu Śnieżnika

     Podobno pan Władysław Węglarz uznał w pewnym momencie, że prowadzenie gospodarstwa rolnego w mieście nie ma sensu i postanowił stworzyć w swoim obejściu skansen, w którym prezentowałby maszyny, urządzenia rolnicze, sprzęty gospodarstwa domowego i inne użyteczne rzeczy na co dzień służące dawnym mieszkańcom tych ziem. Tak też się stało i w 2000 roku ruszyła Izba Pamięci Rolnictwa Gmin Masywu Śnieżnika.


     Początki były trudne, bo trzeba było mozolnie kompletować dzisiejszy zbiór eksponatów. Ciągłe szukanie staroci w okolicznych wsiach, targowanie się o cenę, ich transport do Bystrzycy Kłodzkiej i wreszcie instalacja w nowym miejscu – to wszystko zajmowało czas i pieniądze gospodarza skansenu. Dzięki temu możemy jednak obejrzeć ciekawą kolekcję zgromadzoną w starej stodole. Obok typowych maszyn rolniczych stoją tu urządzenia, które na pierwszy rzut oka trudno dopasować do jakichś konkretnych czynności. Ułatwiają to jednak podpisy pod nimi. Oprócz tego uwagę zwiedzających przyciągają wielkie kufry, stare telewizory, kolekcja monet i banknotów oraz sprzęty gospodarstwa domowego. Wszystkie przedmioty są  cennym świadectwem dawnego życia mieszkańców regionu.


Izba Pamięci Rolnictwa Gmin Masywu Śnieżnika, Bystrzyca Kłodzka, ul. Kolejowa 5, czynne: codz. 10.00-17.00, wolne datki.

drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-10-22, godz. 10:15, Odwiedzin: 10784
Komentarze
brachmanski marek 2007-09-09 18:51
mam stary młynek do zboża
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.1040201187