http://www.ksiegarnia.naszesudety.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Tajemnice zamku Czocha

Sudeckie ABC » Pasma » Góry Orlickie

Twierdza Hanička

    "Hanička" jest jednym z większych obiektów, stanowiących tzw. "Betonową granicę" będącą systemem umocnień na dawnej granicy czechosłowacko-niemieckiej i mającą zatrzymać spodziewany atak niemiecki. Jej budowę przeprowadzono w latach 1936-38 i kosztowało to skarb państwa 28 milionów koron. Twierdza składa się z sześciu obiektów, połączonych ze sobą podziemnymi korytarzami umieszczonymi 18-36 metrów pod ziemią. 

    W podziemiach, które stanowiły serce twierdzy znajdowały się wykute w skale pomieszczenia na składowanie amunicji, żywności, paliwa, ale także sale dla żołnierzy, kuchnia, łazienki i szpital - śmiało można powiedzieć, że było to podziemne miasteczko, które mogło bronić się przez trzy miesiące przed atakami nieprzyjaciela. Takie też było założenie - Hanička miała powstrzymać pierwszy atak i w razie potrzeby bronić się 90 dni. Oprócz wymienionych wyżej pomieszczeń znajdowały się tutaj również agregaty prądotwórcze i urządzenia do filtrowania powietrza i wody.

     To co obecnie jest obiektem wejściowym, znajdowało się na zapleczu twierdzy, w miejscu osłoniętym od ostrzału. Było tutaj wejście dla pieszych, a także potężna brama wjazdowa dla ciężarówek. Można ją jeszcze obejrzeć i dzisiaj podczas zwiedzania twierdzy. Twierdza, podobnie jak i inne fragmenty umocnień "Betonowej granicy" nigdy nie miała okazji pokazać swej mocy. Po II wojnie światowej dość krótko była uprzystępniona dla zwiedzających, ale w roku 1975 rząd postanowił zrobić z niej nowoczesny schron przeciwatomowy. Od tego czasu trwały intensywne prace, które przerwane zostały w latach 90-tych, a w 1995 roku Hanička wróciła w ręce samorządu lokalnego i znów została udostępniona dla publiczności.
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-04-18, godz. 20:52, Odwiedzin: 5068
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0734379292