Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Mapa Górnego Śląska 1904 r.

Sudeckie ABC » Pasma » Góry Orlickie

Zemská brána

    Nieopodal miejsca, w którym Czerwony Strumień wpada do Dzikiej Orlicy, wybudowany w latach 1900-03 przez czeskich i włoskich kamieniarzy jednoprzęsłowy most stanowi granicę pomiędzy powiatami Rychnov nad Kněžnou a Ústí nad Orlicí. Prawdziwą atrakcją jednak nie jest kamienny łuk mostu, a rozpoczynający się monumentalną gnejsową skałą epigenetyczny przełom Dzikiej Orlicy. Owa spiętrzona nad dnem doliny skała to właśnie Zemská brána, a jej poetycka nazwa oznaczająca mniej więcej tyle co "Brama Kraju" zdaje się być w pełni uzasadniona po pierwsze bezpośrednim sąsiedztwem obecnie czesko-polskiej, wcześniej de facto austriacko-pruskiej granicy, po drugie zaś rzeźbą samego utworu skalnego, którego ogromne bloki układają się w formę mogącą przy odrobinie fantazji przypominać portal bastionowego dzieła obronnego.

    To piękne miejsce, gdzie rzeka odsłaniając potężne, nagie głaziska efektownie przedziera się przez góry było w minionych wiekach, właśnie z powodu bliskości granicy, widownią poczynań, które zupełnie nie przystają do poetyckiego imienia Zemskiej Brány. Tędy wiódł szlak przemytników uprawiających swój proceder na ukrytej w leśnych ostępach drodze, prowadzącej z należących do habsburskiego cesarstwa Czech na teren włączonego po wojnach śląskich w granice królestwa Prus hrabstwa kłodzkiego. Dzisiaj wiedzie tędy wyznakowana kolorem niebieskim ścieżka dydaktyczna, zaznajamiając turystę z przyrodą tej części Gór Orlickich, a po przemytnikach pozostały jedynie nazwy topograficzne: drewniana kładka przekraczająca Dziką Orlicę w odległości około kilometra od skał Zemskiej brány nosi zapewne nie bez kozery nazwę "przemytniczej" (Pašerácká lávka), zaś wznoszący się nad nią na prawym brzegu rzeki ogromny, szeroki na około 30, a wysoki na 10 metrów, gnejsowy blok skalny nazywany jest analogicznie Pašerácką skálą.
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-04-18, godz. 20:49, Odwiedzin: 5571
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.1144430637