http://www.ksiegarnia.naszesudety.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Sudeckie ABC » Pasma » Góry Orlickie

Betonowa granica

    Dla wielu osób betonowe bunkry, tworzące wznoszony w 2. połowie lat trzydziestych system fortyfikacji granicznych Czechosłowacji są swego rodzaju symbolem czy wyróżnikiem Gór Orlickich. Bunkry te, nie wykorzystane dla obrony państwa w 1938 roku, często przez dziesięciolecia opuszczone, znalazły obecnie nowe, pokojowe zastosowanie, stając się jedną z największych atrakcji turystycznych regionu.

   
  W systemie obronnym Czechosłowacji Góry Orlickie spełniały bardzo doniosłą rolę - stanowiły naturalną przeszkodę wzdłuż granicy z niemiecką wówczas ziemią kłodzką, wbijającą się klinem w głąb Czech. Ewentualne natarcie niemieckie, wyprowadzone z ziemi kłodzkiej, po przkroczeniu tego grzbietu górskiego nie napotkałoby już poważniejszych przeszkód terenowych na drodze w kierunku Hradca Kralové i Pragi. Dlatego góry otaczające ziemię kłodzką, a zwłaszcza przecięte wieloma drogami i stosunkowo łatwo dostępne Góry i Pogórze Orlickie, zostały wyjątkowo silnie ufortyfikowane. Miarą tego jest fakt, że budowano tu 5 z 15 planowanych wzdłuż całej północnej granicy grup warownych, czyli najpotężniejszych i najlepiej uzbrojonych dzieł obronnych w całym systemie. Prócz grup warownych powstała linia ciężkich schronów bojowych, kilka linii lekkich obiektów i stałe zapory przeciwpancerne.

    Obecnie aż trzy grupy warowne, tzn. Dobrošov, Hanička (zdjęcie obok) i Bouda oraz kilka samodzielnych ciężkich bunkrów (m.in. Březinka koło Náchodu i Veselka koło Kralík) stanowią udostępnione do zwiedzania obiekty turystyczne; w ich sąsiedztwie wytyczono dwie ścieżki dydaktyczne, zapoznające z różnymi typami umocnień. Podczas wędrówek innymi szlakami turyści także niemal co krok napotykają na bunkry, zapory przeciwczołgowe, komory sieci telefonicznych i inne obiekty.

drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-04-18, godz. 20:48, Odwiedzin: 6008
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0803649426