Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Sudeckie ABC » Pasma » Góry Orlickie

Zamek Litice

    Początki zamku Litice, podobnie jak Potštejnu, związane są z kolonizacją obszarów między Dziką a Cichą Orlicą prowadzoną przez ród Drslaviców. Nazwa zamku została przeniesiona z ich rodowej siedziby koło Pilzna. Prawdopodobnie obszar pierwotnej budowli pokrywał się z obecnym górnym zamkiem. Była ona otoczona fosą i wałem na rzucie elipsy. 

    Pierwsza udokumentowana wzmianka o Liticach pochodzi z 1304 r., kiedy to Puta z Potštejnu przekazał zamek królowi Wacławowi II. Droga do zamku wiodła przez wieżę bramną dostępną wyłącznie po moście. Brama ta zachowała do dzisiaj fragmenty dekoracji rzeźbiarskiej. Po drodze do zamku górnego, wewnątrz umocnień znajdowały się jeszcze dwie bramy. Pomieszczenia mieszkalne znajdowały się na zamku górnym, zaś gospodarcze w zamku dolnym.

    Po latach świetności, zamek popadł w ruinę, ale udało się go uratować przed całkowitym zniszczeniem. Z inicjatywy Oskara Parisha w latach 1890-96 zabezpieczono mury zamku. Później odbudowano i uprzystępniono południowy pałac (zbudowano dach, drewniane stropy i schody na I piętro). Równocześnie prowadzono odbudowę wieży zamkowej, do której wchodzi się po betonowym balkoniku z II piętra pałacu. W wieży zbudowano też betonowe schody i dobudowano szóstą kondygnację. W posiadaniu Parishów zamek pozostawał do 1948 r., po czym przeszedł na własność państwa.
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-04-18, godz. 20:47, Odwiedzin: 4454
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.1316699982