http://www.alpenski.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Sudeckie ABC » Pasma » Góry Orlickie

Zamek Potštejn

   Zamek był wzmiankowany po raz pierwszy w 1287 r. Został wybrany na główne gniazdo rodu Drslaviców, który to ród przywiódł na te tereny Oldřich. Jego wnuk Puta dokonał głównego dzieła budowy zamku i prawdopodobnie od jego imienia pochodzi nazwa tej warowni (Puta - Putenstein - Potenstejn - Potštejn). 

    Jak to często miało w średniowieczu miejsce, jeden z kolejnych włodarzy na zamku okazał się rozbójnikiem i napadał na karawany kupców i łupił okoliczne ziemie. Ten łupieżczy styl życia wiódł Mikulaš długo, do czasu, gdy syn Jana Luksemburskiego zajął Choceň, a Mikulaša zmusił do złożenia przysięgi zmiany trybu życia. Ten nie wytrwał w przysiędze nawet roku. W 1339 r. Karol powrócił więc na czele dużej armii i po 9-tygodniowym oblężeniu zdobył zamek Potštejn. Mikulaš zginął w murach głównej wieży. Pozostała po nim zła sława rycerza-rozbójnika i legenda o wielkich skarbach ukrytych w zamku.

    Na rozkaz Karola zamek zburzono, ale gdy został on królem, zrozumiał, że Potštejn ma duże znaczenie w systemie obronnym tych ziem i wielkim nakładem sił i środków odbudował zamek.

     Przez kolejne lata zamek często zmieniał właścicieli jako zastaw za długi królewskie. W końcu w latach 30. XVII wieku zamek opustoszał. Obecnie jest w stanie ruiny.
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-04-18, godz. 20:46, Odwiedzin: 4643
Komentarze
zygmunt puta 2009-01-23 19:39
mogę go kupić za 1 grosz czeski
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0800440311