http://www.alpenski.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Sudeckie ABC » Pasma » Góry Orlickie

Jablonné nad Orlicí

     Jablonné nad Orlicí jest podgórskim miasteczkiem, malowniczo położonym u zbiegu dwóch rzek: Cichej orlicy i Orlickiego Potoku w Žamberskéj pahorkatině. Pierwsze wzmianki o osadnictwie w tym miejscu pochodzą już z XII wieku i związane są z istniejącą tutaj miejscowością o nazwie Gablona. Była to niewielka osada strażnicza na drodze z Czech do Śląska, która z czasem rozrosła się do wielkości wsi, a następnie miasta i takie też miano otrzymała w roku 1906 z rąk cesarza Franciszka Józefa I. 

     Wieś była własnością klasztoru w miejscowości Zbraslav, a w latach późniejszych właścicielami tych terenów byli Pernštejnovie i ród Lichtensteinów. Miejscowa ludność zajmowała się drobnym rzemiosłem i rolnictwem.

      Jablonné posiada kilka wartych poznania zabytków. Z dawnej drewnianej zabudowy miasta ocalało kilka domów o konstrukcji zrębowej, między innymi odrestaurowany w latach 70-tych XX wieku tzw. Ulbrichtův dům, stojący w rynku, w którym obecnie znajduje się hotel i restauracja Czarny Niedźwiedź. Warto podejść do wejścia i po prawej stronie od obejrzeć belkę z XVIII wieku z oryginalnym napisem informującym o właścicielu tego budynku.

     Innym ciekawym przykładem takiego budownictwa jest dom pod numerem 87, zwanym "Serduszko", przykład XVII-wiecznego drewnianego budownictwa miejskiego z piętrem i wysokim szczytem.

     W rynku stoi barokowa kolumna z 1748 roku, a przy XIX-wiecznym moście przez Cichą Orlicę figury św. Jana Nepomucena i św. Floriana z XVIII wieku. Na wzniesieniu nad miastem stoi barokowy kościół św. Bartłomieja, wybudowany w roku 1725 na miejscu wcześniejszej drewnianej świątyni, pochodzącej z XIV wieku. Prowadzi do niego cmentarna brama z 1730 roku z figurami św. św. Piotra i Pawła.

      Ze znanych osób związanych z miejscowością wymienić trzeba urodzonego tutaj w roku 1619Piotra Figulusa, biskupa braci czeskich i zięcia Jana Amosa Komeńskiego. Gdy w roku 1623 właściciel państwa lanšperskiego, Karel z Lichtenštejnu, zażądał od pastorów, nauczycieli i niekatolików przejścia na wiarę katolicką, wielu protestantów opuściło swoją ojczyznę. Zrobił też tak ojciec Piotra Figulusa i przeniósł się wraz z rodziną do Leszna. Dalsza jego kariera była szybka i opierała się na doskonałym wykształceniu i znajomości kilku języków obcych. Zmarł w roku 1670.
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-04-18, godz. 20:44, Odwiedzin: 5108
Komentarze
eryk .s. 2008-05-31 21:54
szukam Szarki Prokopcowej
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0748050213