Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Sudeckie ABC » Pasma » Góry Orlickie

Zieleniec

   Zieleniec zajmuje rozległą polanę na wsch. zboczach Gór Orlickich na wysokości 800-960 m n.p.m. i jest najwyżej położoną miejscowością w Sudetach i jedną z najwyżej położonych w kraju.

     Jest miejscowością wczasową i jednym z większych ośrodków narciarskich. Znajdują się tu dobre tereny narciarskie, wykorzystujące ukształtowanie zboczy i wspaniałe warunki atmosferyczne. Śnieg leży tu blisko 150 dni w roku.

    Zieleniec został założony w 1719 r. jako kolonia na terenie królewszczyzny. Istnieje kilka wersji jego powstania. jedna z nich głosi, że osadę założył chłop o nazwisku Grun, od którego wieś wzięła swoją nazwę (Grunwaldt). Inna głosi, że wieś założyło leśnictwo królewskie, które osadziło tu pierwszego kolonistę. Jeszcze inna stwierdza, że radca Zimmerman z Dusznik założył tu piec hamerski, wykorzystujący miejscowe złoża rudy żelaza i że przy nim powstała osada.

    Obecne schronisko „Orlica” zbudowano w połowie XIX wieku. Jest to typowy budynek sudecki nakryty mansardowym dachem. Oprócz niego w Zieleńcu istniało jeszcze kilka innych schronisk. Po II wojnie światowej miejscowość podupadła turystycznie, co było związane z ograniczeniami w strefie przygranicznej, ale wkrótce doceniono doskonałe warunki narciarskie jakie tutaj panują i w latach 50-tych nastąpił ponowny rozkwit. Wtedy to w dawnej gospodzie PTTK uruchomiło schronisko „Orlica” istniejące do dnia dzisiejszego.
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-04-18, godz. 20:37, Odwiedzin: 4763
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0749289989