Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Okolice Kępna dla aktywnych

Sudeckie ABC » Pasma » Góry Orlickie

Šerlich

    Dawna górska osada Scherligraben, powstała pod koniec XVII wieku podczas kolonizacji tych ziem. W 1844 roku istniało tutaj 10 drewnianych chałup. Mieszkańcy trudnili się drwalstwem, tkactwem, pasterstwem i przemytem. Kupowany w Zieleńcu towar (sacharyna, nafta i tekstylia) przemycali przez granicę i sprzedawali u siebie. Po drugiej wojnie światowej było jeszcze 12 budynków, do dziś zachowało się kilka (m.in. dawna szkoła i leśniczówka), które wykorzystywane są jako domki letniskowe. 

    Znajduje się tutaj również schronisko turystyczne "Masarykova chata" zbudowane w latach 1924-25 przez Klub Czeskich Turystów z Hradca Kralove. Otwarte zostało 14 września 1925 roku w obecności Aloisego Jiráska i otrzymało imię pierwszego prezydenta Czechosłowacji. W czasach komunistycznych, zmieniono jego nazwę na "Chata na Šerlichu".

    21 września 1938 roku gospodarze schroniska zostali wyrzuceni, a budynek przekazano gospodarzowi sąsiedniego schroniska im. Hindenburga i przemianowano na Hitlerbaude. W czasie II wojny światowej mieszkały tu rodziny faszystowskich prominentów.
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-04-18, godz. 20:35, Odwiedzin: 4386
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0732228756