http://www.ksiegarnia.naszesudety.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Sudeckie ABC » Pasma » Góry Orlickie

Nové Město n/Metují

    Nové Město n/Metují jest jednym z tzw. miejskich rezerwatów zabytkowych w czechach, objętych patronatem UNESCO. zostało założone w 1501 roku na wysokiej skalnej ostrodze w malowniczym zakolu rzeki Metuji. Ze względu na ograniczony obszar, właściwe miasto obejmowało jedynie zamek oraz rynek otoczony wieńcem domów i opasany murem. Poza tym obszarem rozwijały się przedmieścia.

    Po pożarze, który w 1526 r. strawił całe miasto, jego właściciel Wojciech z Pernštejna odbudował miasto. Podczas prac budowlanych nadał domom w rynku jednolity, renesansowy wygląd. Powstał w ten sposób unikalny zespół miejski.

    Dzieje miasta były bardzo burzliwe, dzieliło ono losy nękanej okolicy, wraz z którą było wielokrotnie niszczone. Wpłynęło to na gruntowne zmiany w wyglądzie zabudowy miasta, jednak zachowało ono swój pierwotny układ. Po II wojnie światowej przeprowadzono badania, w wyniku których odtworzono renesansowy wygląd jednej z pierzei rynku, ponadto pieczołowicie odremontowano pozostałe zabytki. dzięki temu możemy dziś podziwiać naprawdę wspaniały zespół zabytków. Prócz samego rynku na szczególną uwagę zasługuje renesansowo-barokowy zamek (zdjęcie), restaurowany w początkach XX wieku przez znanego architekta Dušana Jurkoviča, który zaprojektował też otaczające go ogrody. Warto zejść też na zabudowane drewnianymi chatami Horskie Przedmieście, aby spojrzeć na imponujące skalne urwisko, nad którym przycupnęło miasteczko.
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-04-18, godz. 20:35, Odwiedzin: 4478
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0834310055