http://www.ksiegarnia.naszesudety.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Tropem skarbów III Rzeszy

Sudeckie ABC » Pasma » Masyw Śnieżnika

Pasterskie Skały

     Jest dużo pięknych miejsc na Ziemi Kłodzkiej. Ten “Zakątek Pana Boga” ma wiele urokliwych pomników przyrody, wspaniale położone miasta i wioski, piękną przyrodę, wiele cennych zabytków. Niestety w ciągłym pośpiechu, goniąc za codziennością, nie zawsze zwracamy uwagę na to co cenne, urokliwe i piękne. Nie doceniamy tego, co nam ofiaruje natura, często zaniedbujemy to, co było znane i atrakcyjne dla naszych poprzedników...

     Jednym z takich bajkowych miejsc są ”Pasterskie Skały” koło Idzikowa. Wznosi się tam grupa malowniczych, kamiennych brył, w tym pięć większych. Te skały jak głosi legenda, wyobrażają czterech skamieniałych pasterzy oraz wieśniaka zamienionego w skalnego konia za to, że wszyscy sponiewierali i wyszydzali dary Boże.

     Legenda o skamieniałych pasterzach przetrwała z odległych czasów, gdy istniał zwyczaj, że pasterz gminny zbierał bydło z całej wsi i pędził na pastwisko opodal wzgórza nad Idzikowem. Pewnego dnia był tak zajęty, że zlecił tę pracę swoim czterem synom. Chłopcy niezbyt przejęli się zaleceniami ojca, straszyli bydło, dosiadali owce, dokazywali, nie dbali o to, aby zwierzęta były najedzone. Około południa sięgnęli po posiłek jaki przygotowała im matka. Nie spodobało im się to, że chleb był posmarowany twarogiem a nie masłem. Rozdrażnieni i wściekli rzucali skibkami chleba o ziemię, pluli na nie i kopali. Pracujący obok wieśniak śmiał się z figli młodzieńców. Nie trwało to długo! Od strony Śnieżnika nadciągnęły ciemne chmury, błyskawice rozświetliły całą okolicę, rozpętała się straszna burza. Trzaskające pioruny rozpędziły przerażone bydło po okolicy. Wzgórze stanęło w płomieniach. Z kłębów dymu wyłoniły się niespodziewanie bloki skalne. Jeden z nich przypomina sylwetkę konia, cztery - postacie pasterzy.

     Tyle legenda tłumacząca pochodzenie tego dziwnego i urokliwego miejsca, przekazywana z pokolenia na pokolenie od XIV wieku.

     Skały te zbudowane są z gruboziarnistych piaskowców i zlepieńców, głównie kwarcowych sprzed 70 milionów lat. Ich niezwykłość polega na tym, że nie są ułożone poziomo, lecz pionowo, świadcząc o niepokoju tektonicznym w tym rejonie tuż po osadzeniu się skał.

     Widząc te piękne skałki na starych widokówkach, postanowiłem im pomóc - ocalić od zapomnienia, przybliżyć mieszkańcom oraz przyjeżdżającym gościom. Od 2003 roku podjąłem działania, aby Urząd Miasta i Gminy w Bystrzycy Kłodzkiej w uzgodnieniu z Nadleśnictwem w Międzylesiu dokonał "przecinki" drzew i odsłonił niektóre ze skałek. (...)

     Polecam Państwu piękną i poetycką pracę o "Pasterskich Skałach" Agaty Gomółki z Idzikowa. Naprawdę nie warto przechodzić ze spuszczoną głową, obojętnie — trzeba uważnie rozejrzeć się wokół.

Andrzej Wziątek

drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-08-01, godz. 20:01, Odwiedzin: 6457
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0754151344