Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Płaj nr 19 (antykwariat)

Wydawnictwa » Książki

700 lat Sobieszowa

     700 lat Sobieszowa wiąże się z dziejami wielu pokoleń i tysięcy ludzi, którzy z tym uroczym zakątkiem Kotliny Jeleniogórskiej byli i są związani. Losy tych ziem były niespokojne, mieszkali tu Polacy, Niemcy, Czesi, a Karkonosze patrzyły na zmiany, które były wprowadzane i wsłuchiwały się w szepty różnych języków. Szczególnie w chwili obecnej ważne jest uświadomienie sobie własnego pochodzenia, odnalezienie miejsca, które daje poczucie spokoju i wytwarza emocjonalne więzi. Żeby poznać siebie, trzeba szukać swoich korzeni, i choć obecni mieszkańcy Sobieszowa często pochodzą z różnych stron, to jednak jest coś, co może świadczyć o tym, że zmieniają się granice, przemijają ludzie, ale łączy kolejne pokolenia, a nawet narody - wspólna kultura i religia. Niniejsza publikacja nie ma aspiracji naukowych, opiera się wprawdzie na licznych dokumentach, kronikach i streszczeniach z dostępnej literatury, jednak jest tekstem mającym popularyzować wiedzę o Sobieszowie, a przede wszystkim pokazać, co stanowi o wartości naszej miejscowości. (...)

     W niniejszej publikacji na 700-lecie Sobieszowa pojawiają się informacje z wielu, często nigdy nie wydanych dokumentów: kart konserwatorskich, pism zawartych w kuli na kościele i wielu innych. Szczególną rolę odgrywa nigdy nie wydana w języku polskim kronika Ks. Klennera, którą ze starego języka niemieckiego tłumaczył przed laty nie żyjący już Marian Pluciński. Przez 6 lat (1996-2002) Parafia św. Marcina w Sobieszowie wydawała własny miesięcznik "Echo", w którym pojawił się cykl dotyczący przeszłości Sobieszowa i okolic. Artykuły miały przybliżyć mieszkańcom ich miejscowość i rzeczywiście
cieszyły się dużym zainteresowaniem. Aby przybliżyć dzieje ziemi, na której żyjemy, z okazji 700-lecia Sobieszowa, materiały te zostały zebrane w całość.

     Publikacja ta powstała z inicjatywy obecnego proboszcza parafii św. Marcina - Księdza Prałata Józefa Frąca, który jest też autorem sporej części tego dzieła. Pomocą w opracowaniu służyły liczne osoby, w związku z czym Ksiądz Prałat składa Im podziękowania za włożone starania i trud.

[Tekst jest fragmentem wstępu do książki]


Ks. Józef Frąc: ''700 lat Sobieszowa''. ALEX Drukarnia Wydawnictwo, Jelenia Góra 2005. Okładka miękka, format 16,5 x 23 cm, stron 329, czarno-białe i kolorowe ilustracje.

Kup książkę w naszym BAZARZE
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-07-05, godz. 22:06, Odwiedzin: 9080
Komentarze
Kopcik Gżegosz 2007-12-29 10:43
bardzo fajna kzionżka smaczna okuadka
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0663959980