Stres, zmęczenie, życie w pośpiechu, przybywające centymetry w talii... Brakuje ci ruchu, motywacji i siły woli, a przede wszystkim pomysłu na przerwanie takiego stanu rzeczy? Moda na Zdrowie znalazła na to skuteczną receptę: jest nią nordic walking.
Na pomysł chodzenia ze specjalnymi kijkami wpadli Finowie. Wkrótce moda na takie spacery opanowała całą Skandynawię. Obecnie co trzecia osoba w Niemczech, Austrii, Holandii, Anglii i innych krajach wybiera się na spacery z kijkami. Jaka tajemnica kryje się w kijkach, które towarzyszą milionom ludzi na świecie w ich spacerach po zdrowie? Na to pytanie bez zastanowienia odpowiadają ci, którzy z kijkami chodzą. 28-letnią Katrin spotkamy na skwerku w centrum Wiednia. - Uprawiam nordic walking od trzech lat - mówi - nigdy nie miałam czasu na jakiś skomplikowany i wymagający sport. Jednak od 25. roku życia zaczęłam systematycznie przybierać na wadze. Nie mogłam sobie sama z tym poradzić. Lekarz polecił mi nordic walking - i tak zaczęła się moja przyjaźń z kijkami. Spacery stały się pasją, a po kilku miesiącach skończyły się problemy z nadwagą. Inaczej zaczęło wyglądać moje ciało, mięśnie i skóra.
Zwyczajny spacer nabiera innego wymiaru, gdy używa się do niego specjalnych kijków. Ten rodzaj aktywności pozwala na ćwiczenie dosłownie całego ciała. Dzięki spacerom z kijkami aktywizujemy zarówno górne jego partie: kark, klatkę piersiową, barki, ramiona, przedramiona, mięśnie grzbietu, jak i dolne - biodra, uda, łydki.
- Podczas godzinnego joggingu zmęczymy się bardziej niż podczas trwającego tyle samo treningu nordic walking, ale podczas spaceru z kijkami spalimy znacznie więcej kalorii, nie obciążając stawów i kręgosłupa - wyjaśnia Magdalena Bulanowska, rehabilitantka i trener nordic walking.
SPORT DLA WSZYSTKICH
Ogromną zaletą tej formy ruchu jest brak przeciwwskazań do treningu. Bez obaw mogą go uprawiać osoby starsze. Adam Górczyński - redaktor naczelny "Mody na Zdrowie" i entuzjasta nordic walking - zdradził autorkom artykułu: - Na spacery z kijkami udało mi się namówić najpierw mojego jedenastoletniego syna Jasia, potem moją siedemdziesięcioletnią mamę, która mieszka w Gdyni i zawsze lubiła chodzić na długie spacery nad morzem. Teraz spacer stał się dla niej przyjemniejszy i jeszcze zdrowszy. Dziwi mnie to, że nordic walking, popularny w innych krajach europejskich wśród ludzi w każdym wieku, nie dotarł jeszcze do Polski. Pomyślałem więc, że tę zdrową modę musimy zacząć propagować w "Modzie na Zdrowie", bo przecież nordic walking to nic innego jak moda na zdrowie!
JAKIE PRZYNOSI KORZYŚCI?
Podczas treningu nordic walking tętno wzrasta średnio o 15-17 uderzeń na minutę. Mięsień sercowy pompuje więcej krwi, dzięki czemu nasz organizm jest lepiej dotleniony. W efekcie przybywa nam energii, poprawia się samopoczucie, a dodatkowo - w dłuższej perspektywie - wzmacnia się układ krążenia i zmniejsza ryzyko zawału. Sięgając po specjalnie skonstruowane kijki, nie narażamy się także na kontuzje, unikamy obciążenia stawów czy też kręgosłupa. To ma ogromne znaczenie w przypadku osób, które cierpią na schorzenia układu kostno-stawowego. Nordic walking pomaga łagodzić dolegliwości stawowe, zwłaszcza związane ze stawami kolanowymi, a nawet biodrowymi! Co więcej, jest zalecany jako forma rehabilitacji ortopedycznej i kardiologicznej oraz w walce z nadwagą. Dodatkowo, co jest bardzo istotne, w porównaniu z innymi dyscyplinami sportu, nie wymaga wielkich nakładów finansowych.
KILKA SŁÓW OSPRZĘCIE
Nowy, dostępny dla każdego sport pozwala wędrować wszędzie i w każdych okolicznościach, niezależnie od pory roku. Wystarczy mieć chwilę czasu i... specjalne kijki do nordic walking. Powinny być one lekkie i bardzo sprężyste, aby zapewniały odpowiednią amortyzację. Lepiej, jeżeli są jednoczęściowe - to podnosi bezpieczeństwo i umożliwia bardziej wszechstronny i zaawansowany trening. W przypadku kijków teleskopowych istnieje bowiem ryzyko samoczynnego złożenia w czasie intensywnego marszu. Dlatego nie rekomendujemy ich ludziom starszym lub z nadwagą. Elementem stabilizującym ruch nadgarstka są przeciwpoślizgowe uchwyty, wykonane z dość sztywnego materiału, wraz z systemem zapięć, umożliwiającym stosowanie specyficznej techniki. Do uprawiania nordic walking wystarczy swobodny strój - nieograniczający naszych ruchów - i wygodne, sportowe obuwie.
MODA NA KIJKI
Nordic Walking to idealna forma relaksu i sposób na utrzymanie zdrowia na najwyższym poziomie. Z tego powodu w MODZIE na ZDROWIE rozpoczynamy cykl artykułów poświęcony temu rodzajowi aktywności. W kolejnych wydaniach znajdą Państwo wypowiedzi lekarzy, rehabilitantów i trenerów nordic walking, którzy dokładnie omówią korzyści dla zdrowia, płynące z uprawiania tej formy aktywności. Będziemy pisać o zaletach z uprawiania tego sportu dla ludzi w różnym wieku, nie zawsze zdrowych, lecz dotkniętych różnymi schorzeniami. W numerze czerwcowym rozpoczniemy kurs nordic walking "krok po kroku", po kolei wyjaśniając najważniejsze zasady chodzenia z kijkami. Uprawianie nordic walking jest zresztą bardzo proste i niemal intuicyjne, dlatego wierzymy, że nikt nie będzie miał problemu z opanowaniem techniki. A każdy, kto zacznie go uprawiać, stanie się jego entuzjastą. Krótko mówiąc, witamy w Klubie Nordic Walking.
Anna Ryźlak, Hanna Żurawska [Moda na Zdrowie, nr 5(24)/2005]
DLA KAŻDEGO COS DOBREGO
Nordic Walking to rodzaj aktywności, który w szczególności polecamy: • osobom pragnącym poprawić swoją sylwetkę oraz pozbyć się nadwagi - redukuje zbędne kilogramy i tkankę tłuszczową. W połączeniu ze zdrową dietą doskonale modeluje ciało; • osobom z problemami zdrowotnymi - jest pomocny w łagodzeniu m.in. dolegliwości stawowych; • osobom narażonym na stres - likwiduje napięcie w obrębie ramion i karku; • przyszłym matkom - zapewnia sprawność poprzez wzmocnienie muskulatury ciała; • osobom starszym - jest bezpieczną formą aktywności, połączonej ze spędzaniem czasu na świeżym powietrzu; kijki stabilizują spacer, a tym samym zwiększają bezpieczeństwo.
TECHNIKA CHODZENIA
Kijki służą podpieraniu się i odpychaniu - prowadzą idącego. Prawy kijek dotyka podłoża równocześnie z lewą piętą. Przy bardziej intensywnym treningu, bieganiu i skakaniu, kijki przejmują obciążenie.
KIJ KIJOWI NIERÓWNY
• Jeżeli dopiero zaczynamy przygodę z nordic walking, możemy zaopatrzyć się w kije teleskopowe - będą służyły większej liczbie osób. Dzięki regulowanej wysokości może korzystać z nich na początku cała rodzina. Później, w miarę postępów, zalecane są kije jednoczęściowe, ale te muszą być dobrane do wzrostu. • Aby dobrać odpowiednią wysokość kija, należy pomnożyć wzrost (w centymetrach) przez 0,66. Dla przykładu osoba o wzroście 170 cm powinna zaopatrzyć się w kijki o długości 122 centymetrów. • Kijki są wyposażone w dwie końcówki: - gumową, która służy do spacerów po twardym podłożu, - szpiczastą, która służy do spacerów po lesie, plaży czy też zaśnieżonym terenie. • Kijki do nordic walking tylko pozornie przypominają kijki narciarskie. Nie zastąpią ich też gałęzie, znalezione w lesie, czy kije trekkingowe. • Kijki wykonane są z tworzywa węglowego, co sprawia, że są niezwykle wytrzymałe, stabilne, a jednocześnie amortyzują uderzenia o twarde podłoże.
ABC... NORDIC WALKING
• Podczas godzinnego treningu nordic walking spalimy ok. 400 kcal. Dla porównania, tradycyjny marsz pozwala spalić tylko 280 kalorii. • W spacer z kijami zaangażowanych jest aż 90 proc. mięśni! To niewątpliwie jedyna forma aktywności, która mobilizuje tyle mięśni naraz. • Podczas godzinnego spaceru z kijkami mamy szansę przejść 7-8 kilometrów, bez nich tylko 3-4. Choć faktyczny wysiłek będzie znaczny, ten odczuwany przez nas - o wiele mniejszy. • Nordic walking pozwala na efektywniejszy spacer - powoduje mniejsze zmęczenie niż zwykły marsz w takim tempie, za to spalamy dwukrotnie więcej kalorii niż podczas zwyczajnego spaceru. Przydatne linki:
Miesięcznik "Moda na zdrowie" - kurs nordic walking
Sportimpex - dystrybutor kijków LEKI do nordic walking
Polska Fundacja Nordic Walking
|