http://www.ksiegarnia.naszesudety.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Dania (antykwariat)

Wydawnictwa » Książki

Międzylesie dawniej i dziś

     Nie można żyć jedynie historią i nie można również o niej zapominać. To właśnie poznanie historii miejsca w którym się żyje, z którego czerpiemy bogactwo własnej tożsamości pozwala lepiej rozumieć, oraz odnajdywać swoje miejsce i rolę w teraźniejszości. Pozwala ją tworzyć i kształtować w sposób rozumniejszy i bardziej odpowiedzialny. Takim właśnie miejscem dla wielu stała się Gmina Międzylesie położona w południowej części Ziemi Kłodzkiej. Gmina, w której znalazły swój dom setki osób z różnych stron przedwojennej Polski. To właśnie Międzylesie i okoliczne wioski stały się dla nich nowym wyzwaniem, okazją na to, by w spokoju i pokoju budować domy, pracować i wychowywać swoje dzieci. 

     Trudno nie pamiętać również i o tym, że ziemia ta posiada swoją odleglejszą niż ostatnie dziesięciolecia niełatwą historię. Mówią o tym rozliczne pomniki przeszłości będące często już tylko znikającymi punktami. Przeszłości, która zrodziła wielu mądrych ludzi, ukształtowała wiele dóbr kultury materialnej i duchowej. I cokolwiek o tej historii nie powiedzieć, cokolwiek jeszcze by o niej nie napisać w pokorze i z szacunkiem należy pochylić się nad jej wielkością i bogactwem.

     Rozwój współczesnego Międzylesia i otaczających je miejscowości, oraz ich mieszkańcy wydają się o tym nie zapominać. Starają się pamiętać i szanować to, co pozostawiły po sobie wieki. Więcej nawet, pomnażają to co dała i za razem zadała im ta ziemia.

     Dlatego, a może przede wszystkim właśnie dlatego, pozwalam sobie przekazać w Państwa ręce to, bodaj pierwsze od powojennych lat tego typu wydawnictwo, album "Międzylesie dawniej i dziś", który powstał z okazji 710-lecia pierwszej pisanej wzmianki o Międzylesiu. Pragnę by stał się on hołdem dla wielkości oraz mądrości zamieszkujących tu obecnie i niegdyś ludzi, a także był wyrazem szacunku dla historii jaką stworzyli i tworzą. A dla wszystkich, którzy poprzez jego lekturę zdecydują się na spotkanie z nami - międzylesianami niech będzie "uchylonym oknem", przez które zobaczą piękno i doświadczą uroku naszej ziemi.

      W tym miejscu pragnę podziękować również wszystkim, którzy przyczynili się do powstania i wydania tego albumu, którzy w ten sposób wpisali się w historię, którą przecież sami dla przyszłych pokoleń tworzymy.

Tomasz Korczak
Burmistrz Miasta i Gminy Międzylesie


"Międzylesie dawniej i dziś". Wydawnictwo MS, Opole 2004. Okładka twarda z obwolutą, papier kredowy, format 21 x 29,5, stron 104, archiwalne i współczesne zdjęcia Międzylesia i okolic
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-05-17, godz. 22:29, Odwiedzin: 8763
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0735530853