http://www.alpenski.pl
Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Wydawnictwa » Książki

Wartości botaniczne wybranych pasm Sudetów

     Popularność Sudetów jako tras wycieczkowych, turystycznych i naukowych wzrasta z roku na rok. Wśród zwiedzających góry niemała jest liczba osób zainteresowanych sudeckim światem roślinnym. Są to zwłaszcza studenci z różnych stron Polski, ale i liczni pracownicy naukowi wydziałów biologii, farmacji, leśnictwa i ochrony środowiska. Regionalna literatura botaniczna, dotycząca Sudetów jest jednak trudno dostępna, często przestarzała, oparta na nieaktualnych już dziś danych niemieckich. Brak dostępnego kompendium o wartościach botanicznych Sudetów był główną pobudką powstania tej niewielkiej książeczki. Okazało się jednak, że nie ze wszystkich pasm sudeckich dysponujemy wystarczającą wiedzą botaniczną, aby mogła powstać ogólnogórska monografia. Aby nie przedłużać oczekiwań Czytelników, zdecydowaliśmy się przygotować opisy częściej odwiedzanych, bardziej interesujących i - być może - najlepiej poznanych pasm górskich, pozostawiając napisanie całości na okres późniejszy. W ten sposób powstał zbiór małych monografii, które dostarczają wiadomości o florze i roślinności siedmiu obszarów sudeckich, pióra sześciu autorów z wrocławskich ośrodków botanicznych (Uniwersytet Wrocławski i Akademia Rolnicza) oraz z placówek terenowych (Muzeum w Cieplicach i Karkonoski Park Narodowy). Niektóre obszary, jak Karkonosze, Góry Stołowe i Śnieżnik mają ustaloną renomę - tak, co do ich wartości naukowo-botanicznych, jak i częstości odwiedzania. Inne, a zwłaszcza obszary pogórzy (Izerskiego, Kaczawskiego, Obniżenia Żytawsko-Zgorzeleckiego) oraz Przedgórza Sudetów są o wiele słabiej nie tylko poznane, ale i nie odwiedzane przez botaników, choć na to ze wszech miar zasługują. 

     Z przeglądu treści widać, że Sudety potraktowaliśmy szeroko, włączając do nich pasma podgórskie oraz Przedgórze Sudeckie. Jest to podyktowane specyfiką całego łuku Sudeckiego, który chociaż miliony lat temu oddzielił leżące na północy grupy górskie Przedgórza Sudeckiego, wciąż wykazuje florystyczną łączność z izolowanymi grupami wzgórz Strzelińskich, Niemczańskich, Ślężańskich i Strzegomskich (tworzących główny zrąb Przedgórza Sudeckiego) m.in. poprzez obecność w tych ostatnich licznych gatunków górskich.

     O napisanie tekstów do poszczególnych rozdziałów zwróciłem się do kompetentnych osób, które niejako specjalizują się w badaniu szaty roślinnej prezentowanych tu pasm. Spotkałem się z entuzjazmem, za który serdecznie wszystkim Autorom dziękuję. Dowodzi to istnienia potrzeby popularyzacji wiedzy o florze i roślinności Sudetów, jak również potrzeby wyrażania troski o ochronę zarówno roślin, jak i ich zbiorowisk. Czytelników nie będzie więc dziwił fakt, że każdy z rozdziałów omawia nie tylko osobliwości opisywanego pasma, ale również stan zachowania flory i roślinności, a przede wszystkim jednak jej zagrożenia. Autorzy wyrażają często w sposób emocjonalny fakt zaniku znacznej liczby gatunków roślin na szeroko rozumianym obszarze Sudetów. Zjawisko to traktują jako swoisty ubytek ważnych elementów dla prawidłowo funkcjonujących ekosystemów. Wszyscy też mają nadzieje, że dalsze ubożenie roślin i zbiorowisk roślinnych w Sudetach zostanie niebawem zahamowane, tak, aby cieszyć oczy turystów i prezentować pełną bioróżnorodność prawidłowo rozwijającej się i funkcjonującej sudeckiej flory i roślinności.

Jerzy Fabiszewski


[red] Jerzy Fabiszewski: "Wartości botaniczne wybranych pasm Sudetów". Wydawnictwo WTN, Wrocław 2004. Okładka miękka, format 16 x 23,5 cm, stron 132, kolorowe zdjęcia
drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-05-17, godz. 22:26, Odwiedzin: 7584
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.5173988342