Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Powiat legnicki, Legnica

Wydawnictwa » Książki

Turystyczne tradycje Głuchołaz i Zlatych Hor

     Miniony tydzień przyniósł naszemu miastu kolejną ciekawą i ważną publikację pn. "Turystyczne tradycje Głuchołaz i Zlatych Hor", która powstała w ramach unijnego projektu dotyczącego tradycji i perspektyw rozwoju turystyki na pograniczu polsko – czeskim w naszym rejonie. Całość zadania opiewała na kwotę 8,5 tys. euro, z czego otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 75%.

     Realizacja całego projektu zakończyła się 31 sierpnia –
powiedział naszej gazecie Piotr Chrobak, oficer europejski w głuchołaskim UM – W jego ramach wydano publikację, której celem jest upowszechnienie wiedzy dotyczącej tradycji turystycznych naszego pogranicza oraz opracowanie planów strategicznych rozwoju turystycznego gminy Głuchołazy w kontekście współpracy transgranicznej ze Zlatymi Horami. Zadanie było realizowane w ramach Euroregionu Pradziad.

     Podstawowym problemem przy powstawaniu publikacji było zebranie i wybór odpowiedniej ilości pocztówek oraz litografii ukazujących dwa wspomniane miasta. To właśnie one stanowią główną część omawianej pozycji i są doskonałym źródłem wiedzy o przedwojennych tradycjach oraz wyglądzie naszego terenu. Z pomocą przyszedł nam Jerzy Kopaczyński, który posiada świetny zbiór głuchołaskich pocztówek i chętnie je udostępnił. Bez niego ta książka praktycznie nie mogłaby powstać – dodał Paweł Szymkowicz, jeden z autorów wydania – Natomiast ze strony czeskiej otrzymaliśmy wsparcie od Klubu Przyjaciół Zlatych Hor, który również posiada ciekawą kolekcję.

     Przy opracowywaniu części tekstowej, do której słowo wstępne napisał prof. dr hab. Michał Lis z Uniwersytetu Opolskiego, pojawiły się problemy z opracowaniem historii uzdrowiskowej i turystycznej czeskiej strony. W rezultacie udało się zebrać odpowiednie materiały. Część tekstowa dotyczy nie tylko turystyki – wyjaśnił Paweł Szymkowicz – Znajdują się tam również informacje o zagospodarowaniu turystycznym Gór Opawskich, historii komunikacji w tym regionie, historii uzdrowiskowej. Co prawda, Zlate Hory nie miały nigdy statusu uzdrowiska, ale działało tam sanatorium dr Schweinburga, dziś jest to sanatorium Edel, do którego przyjeżdżało wiele znakomitych osób, jak chociażby Franz Kawka. W ten sposób mogliśmy w pewnym sensie porównać Zlate Hory do Głuchołaz. Wypunktowano także to, co łączy te dwa miasta – wieża widokowa na Biskupiej Kopie, którą większość Polaków traktuje jakby była po naszej stronie, również szlaki turystyczne oraz przedwojenne schroniska, których dawniej było dużo więcej. Dziś niewielu głuchołazian zdaje sobie sprawę, że na Biskupiej Kopie kiedyś znajdowało się pięć schronisk, z których każde z powodzeniem funkcjonowało.

     Publikacja powstawała osiem miesięcy, na które składało się opracowanie graficzne pocztówek, opracowanie edytorskie tekstu, skład i druk. Materiały były gromadzone od stycznia. Przy jej powstawaniu korzystano z materiałów Pawła Szymkowicza, Piotra Chrobaka i Mariusza Migały – zwłaszcza w kwestiach dotyczących tradycji turystycznych i uzdrowiskowych. Autorami wydania są również Radosław Szczeblowski i Jerzy Kopaczyński.

Nasze Życie Głuchołaz


Praca zbiorowa: "Turystyczne tradycje Głuchołaz i Zlatych Hor". Książka bogato ilustrowana kolorowymi litografiami i pocztówkami, wydana na kredowym papierze, 112 stron. Projekt okładki – Tomasz Osiadły i Dariusz Olczyk. Wydawca – Drukarnia Akcydensowa w Krapkowicach. Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej Funduszu Małych Projektów Phare CBC.

drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-05-17, godz. 22:11, Odwiedzin: 8881
Komentarze
Silvia Geske 2009-07-11 09:30
Sehr geehrte Damen und Herren,

kann ich das Buch "Turystyczne tradycje Głuchołaz i Zlatych Hor" käuflich erwerben? Bei wem und zu welchem Preis kann ich es kaufen?

Mit freundlichen Grüßen

Silvia Geske
MAREK SOBILEARSKI 2010-02-23 10:52
witam czy mozna kupic ksiazke -TURYSTYCZNE TRADYCJIE GŁUCHOLAZ I ZLATYCH HOR .W JAKIEJ CENIE BY BYLO .POZDRAWIAM
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0710151196