Szanowni Państwo! Niniejsza strona to archiwum Serwisu NaszeSudety.pl... Po najnowsze informacje z Sudetów zapraszamy na www.naszesudety.pl
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy
Losowy produkt
z BAZARU
Londyn 1:12 500 [P1/1]

Wydawnictwa » Książki

Wędrówki po śląskiej ziemi w Górach Opawskich

     W ostatnim czasie w Głuchołazach pojawiły się nowości wydawnicze związane z terenem Gór Opawskich po polskiej i czeskiej stronie. Jedną z nich jest opracowanie ks. Gintera Żmudy pt. "Wędrówki po śląskiej ziemi w Górach Opawskich".

     Jak powiedział nam jej autor, publikacja jest odpowiedzią na potrzebę informacji dotyczących ciekawych miejsc w okolicy. Przede wszystkim chodzi o ukazanie ciekawostek znajdujących się po stronie czeskiej w Górach Opawskich, które są przecież częścią śląskiej ziemi. Wielu turystów, kuracjuszy, gości, którzy korzystają z naszego ośrodka poszukuje ciekawych atrakcji, jakiegokolwiek miejsca, gdzie można by pojechać, coś więcej zobaczyć, jak tylko zwiedzenie Głuchołaz czy pospacerowanie po Górze Chrobrego – powiedział nam ks. Żmuda. Tak, jak zapewniał to wydawnictwo nie jest przykładem typowego przewodnika, a bardziej wyrazem osobistych spostrzeżeń i zbiorów autora. Nawiązuje do legend, ciekawych anegdot, które kiedyś stały się źródłem informacji o pochodzeniu konkretnego miasta czy ciekawego miejsca. I tak znów możemy przeczytać o jesenickim uzdrowisku, Karlovej Studance, Javorniku, Zlatych Horach czy Mikulovicach. W pozycji znajdziemy propozycje czterech tras, doskonale znanych sympatykom Gór Opawskich, dzięki którym możemy zwiedzić najbliższy teren znajdujący się po czeskiej stronie.

     Zauważyłem, że nie tylko tam, gdzie wzrok sięga jest coś pięknego, tylko trochę dalej. Wystarczy pojechać za granicę i okazuje się, że zupełnie inny świat otwiera się przed człowiekiem. Pomyślałem, że należy się temu wszystkiemu przyjrzeć. W ogóle bardzo lubię plener, lubię chodzić po górach, nie za wysokich, właśnie Góry Opawskie jak najbardziej mi odpowiadają, więc postanowiłem trochę więcej zapoznać się z historią tych miejsc
– dodaje autor "Wędrówek".

     Opracowanie pozycji zajęło ks. Ginterowi Żmudzie całą minioną zimę. Oprócz czterech tras, znajdziemy w niej wybór zdjęć, widokówek i litografii ukazujących życie u naszych czeskich sąsiadów, nie tylko w czasach przedwojennych. Przy powstawaniu książeczki autorowi pomagali Paweł Szymkowicz i Krzysztof Miśniakiewicz. Na okładkę wybrano panoramę czeskiej strony Gór Opawskich z widokiem na sanatorium Presnitza - Jest to jakby nawiązanie do kolejnej części, która mam nadzieję ukaże się po tej zimie, a okładka będzie przedstawiać najprawdopodobniej panoramę Biskupiej Kopy z polskiej strony, gdyż mam dużo materiałów dotyczących właśnie okolic Głuchołaz, samego miasta i naszego ośrodka "Skowronek" – stwierdził ks. Żmuda.

(ka) - Nasze Życie Głuchołaz


Ginter Żmuda: "Wędrówki po śląskiej ziemi w Górach Opawskich". Książka wydana jest w kolorze, na kredowym papierze.

drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-05-17, godz. 22:10, Odwiedzin: 7804
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0904271603